Trwa ładowanie...
d3yexze
03-07-2015 15:35

Halicki: we wrześniu pierwsze konkursy dot. dostępu do szybkiego internetu

We wrześniu powinny ruszyć pierwsze konkursy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa dot. podłączania użytkowników do szerokopasmowego internetu - powiedział w piątek PAP minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

d3yexze
d3yexze

"We wrześniu br. ruszą pierwsze konkursy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dotyczące tzw. ostatniej mili, czyli bezpośredniego podłączeniu do szerokopasmowego internetu mieszkań, szkół czy firm. Będą to małe projekty dla lokalnych operatorów, którzy na poziomie powiatów, czyli kilku, kilkudziesięciu gmin będą realizowali dostęp do szybkiego internetu" - powiedział Halicki.

Dodał, że budowa sieci szkieletowych szerokopasmowego internetu "w zasadzie" jest na ukończeniu. "Do września powinniśmy finalizować ostatnie kilometry budowanej sieci, czyli fizycznie odbierając ostatnie odcinki" - zaznaczył. Według założeń do końca III kw. 2015 r. powstać ma sieć szerokopasmowego internetu o łącznej długości 45 tys. km.

Pieniądze na budowę sieci światłowodowych, które będą stanowić infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu w Polsce, pochodzą głównie ze środków Unii Europejskiej. W ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na budowę sieci przeznaczono ponad 4,5 mld zł.

Celem projektu jest budowa sieci szkieletowo-dystrybucyjnych na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - tam gdzie operatorom telekomunikacyjnym nie opłaca się ich zbudować. Sieci budowane w ramach środków unijnych nie zapewnią użytkownikom dostępu do internetu, jednak znacznie obniżą koszty inwestycji ponoszonych przez operatorów, do których będzie należało już jedynie wybudowanie sieci dostępowych.

d3yexze

Budowane sieci szerokopasmowe to sieci szkieletowe i dystrybucyjne. Infrastrukturę budowanych sieci można porównać do sieci dróg. Sieci szkieletowe to swego rodzaju "autostrady informacyjne", zaś sieci dystrybucyjne doprowadzają kable światłowodowe do niższych szczebli, więc są czymś w rodzaju "dróg powiatowych". Natomiast w celu podłączenia użytkownika do internetu potrzebne są drogi gminne, w tym przypadku sieci dostępowych tzw. sieci ostatniej mili (z ang. "last mile").

Sieci szkieletowo-dystrybucyjne, sprawią, że światłowody dotrą do miejsc, gdzie operatorom nie opłacało się wcześniej inwestować. Nie zapewnią jednak podłączenia użytkownika do internetu. To będzie możliwe za pomocą sieci dostępowych, (tzw. ostatnia mila), których wdrożenie będzie realizowane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Jednak dzięki wybudowaniu sieci szkieletowo-dystrybucyjnych obniżone będą koszty takich inwestycji.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza przeznaczyć ok. 1 mld euro na wybudowanie sieci dostępowych na terenach najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa jest pierwszym w perspektywie finansowej 2014-2020 polskim programem zaakceptowanym przez Komisję Europejską. W ramach POPC mamy do wydania łącznie 10 mld zł (8 mld z funduszy unijnych, 2 mld z budżetu państwa). Na program składają się trzy tzw. osie priorytetowe, które wyznaczają jego cele: powszechny dostęp do szybkiego internetu i zmniejszanie terytorialnych różnic w dostępie do niego, administracja i otwarty samorząd oraz cyfrowa aktywizacja społeczeństwa.

d3yexze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yexze