Trwa ładowanie...

Handel bonami turystycznymi. Jakie kary grożą za naruszenie przepisów?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych razem z Polską Organizacją Turystyczną ostrzega przed oszustami, którzy próbują sprzedać bony turystyczne. Za samą próbę sprzedaży bonu turystycznego grożą wysokie kary - nawet do miliona złotych.

Handel bonami turystycznymi. Jakie kary grożą za naruszenie przepisów?Źródło: pexels.com
d256h7x
d256h7x

Handel bonami turystycznymi. Jakie kary grożą za naruszenie przepisów?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polski Bon Turystyczny nie podlega wymianie za gotówkę. ZUS podkreśla przy okazji, że osoby, które próbują sprzedawać swoje bony w internecie "to najprawdopodobniej oszuści".

Bon turystyczny trochę za późno. "Powinien być 2-3 tygodnie wcześniej"

"Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny (nawet do jednego miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat trzech. Należy być wyjątkowo czujnym na takie procedery i uważać na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić w ten sposób pieniądze." – komentuje mecenas Adam Ziębicki z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

d256h7x

Handel bonami turystycznymi. Jakie kary grożą za naruszenie przepisów?

2,5 mln zł - tyle w ramach bonu turystycznego już wydali Polacy. Wystarczyły mniej niż 72 godziny, by bony o takiej wartości zostały już wykorzystane. Co godzinę w ramach programu na wakacje wydawane jest ponad 35 tys. zł.

Przypomnijmy, że świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Ponadto bon turystyczny nie może być wykorzystany "na raz". Będzie można nim pokryć płatności na mniejsze kwoty. Aktualny stan środków można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: wybieramy z górnego menu zakładkę "Ogólny" i przechodzimy do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".

d256h7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d256h7x