Trwa ładowanie...

Harry Potter - seria książek J.K. Rowling z rekordowym nakładem i sprzedażą w historii

Harry Potter, czyli seria powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J. K. Rowling jest najlepiej sprzedającą się serią książek w historii. Z jednej strony rekordowy nakład i sprzedaż, z drugiej kontrowersje i krytyka niektórych środowisk religijnych.

Harry Potter - seria książek J.K. Rowling z rekordowym nakładem i sprzedażą w historiiŹródło: East News
d3h0c31
d3h0c31

Harry Potter - seria powieści o przygodach nastoletniego czarodzieja i jego przyjaciół

Harry Potter jest serią siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling wydawanych w latach 1997-2007. Cykl książek przedstawia świat magii, społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego. Głównymi bohaterami powieści jest Harry Potter oraz jego przyjaciele: Ron Weasley i Hermiona Granger, uczniowie czarodziejstwa w Hogwarcie.

Pierwszą książką serii jest Harry Potter i Kamień Filozoficzny, wydana 10 kwietnia 1997 roku, ostatnią zaś Harry Potter i Insygnia Śmierci, wydana 21 lipca 2007 roku. Brytyjskim wydawcą sagi jest Bloomsbury Publishing, amerykańskim – Scholastic Corporation. W Polsce powieści ukazywały się po raz pierwszy w latach 2000–2008 nakładem wydawnictwa Media Rodzina, z tłumaczeniem Andrzeja Polkowskiego.

Harry Potter - rekordowy nakład i sprzedaż

Seria powieści Harry Potter odniosła ogromy sukces komercyjny, szczególnie wśród młodszych czytelników. Aktualnie uchodzi za jednego z najważniejszych reprezentantów współczesnej literatury młodzieżowej. Książki J. K. Rowling zostały przetłumaczone (nie wszystkie w całości) na 80 języków. Jak podał w lipcu 2013 r. amerykański tygodnik Time, liczba sprzedanych książek przekroczyła 450 mln. egzemplarzy. Jest to najwyższy wynik wśród wszystkich cyklów powieściowych w historii.

d3h0c31

Jak informował portal Wirtualne Media, pierwszy tom książki "Harry Potter i insygnia śmierci" ukazał się w Polsce w rekordowym nakładzie - 630 tysięcy egzemplarzy. Ogromny sukces sprzedażowy przyczynił się do powstania olbrzymiej marki.

W latach 2001-2011 powstało osiem ekranizacji filmowych wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych przez Warner Bros. Do 2015 r. była najbardziej dochodową serią filmów w historii (7,7 miliardów dolarów). Dodatkowo każda z pojedynczych części plasuje się równocześnie wśród najbardziej kasowych produkcji wszech czasów.

Harry Potter - kontrowersje i krytyka niektórych środowisk religijnych

Wraz ze wzrostem popularności serii powieści o Harrym Potterze, w niektórych kręgach religijnych zaczęła narastać krytyka twórczości J. K. Rowling. Niektóre ze środowisk zarzucają jej promowanie magii i okultyzmu. Przeciwnicy twierdzą, że wizja dzieci praktykujących magię może oswajać młodszych czytelników z praktykami charakterystycznymi dla satanizmu i neopoganizmu.

Krytykę książek o Harrym Potterze prezentują także środowiska muzułmańskie. Według części z nich powieści odciągają dzieci od religii i Boga, opisując magiczne i fantastyczne elementy rzeczywistości, stojące w sprzeczności z religią.

d3h0c31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0c31