Holenderski rynek pracy od maja otwarty dla Polski

Holenderski rząd planuje 1 maja otworzyć
rynek pracy dla pracowników z 10 krajów, które wstąpiły w 2004
roku do Unii Europejskiej, w tym Polski.

Holenderski minister spraw socjalnych Piet Hein Donner powiedział, że krok ten pomoże uzupełnić niespotykane dotąd na taką skalę braki na rynku pracy. "Dalsze odkładanie (decyzji) jest szkodliwe dla holenderskiego biznesu i może pogorszyć stosunki z zainteresowanymi krajami" - wyjaśnił minister w liście do holenderskiego parlamentu.

Zaznaczył, że odpowiednie porozumienia zapewnią pracownikom z tych krajów UE "równą płacę za taką samą pracę". W ten sposób uniknie się nieuczciwej konkurencji ze strony pracowników, gotowych wykonywać pracę za znacznie niższe wynagrodzenie niż Holendrzy - napisał Donner.

Bezrobocie w Holandii wynosi obecnie 3,5%, a liczba wakatów osiągnęła w końcu ubiegłego roku rekordowe 225 tys. - zauważył. We wrześniu zeszłego roku w Holandii pracowało 32,5 tys. osób z krajów Europy Wschodniej, z czego 28 tys. w rolnictwie.

W Holandii decyzja o otwarciu rynku pracy formalnie nie wymaga poparcia parlamentu, ale w praktyce politycznej przyjęte jest uzyskanie takiej aprobaty.

W holenderskim parlamencie po listopadowych wyborach swoją pozycję wzmocniły skrajna lewica i skrajna prawica o eurosceptycznej orientacji.

W 2004 roku poza Polską do UE zostały przyjęte: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry. Otwarcie rynku pracy w Holandii nie obejmie Bułgarii i Rumunii, które są członkami UE od stycznia tego roku.

Do tej pory osiem krajów "starej" Unii całkowicie zniosło restrykcje dla 10 "nowych" członków UE na swym rynku pracy. Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja otworzyły rynek pracy w momencie rozszerzenia UE w maju 2004 roku, Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja podjęły ten krok 1 maja 2006 roku, a Włochy w lipcu. Pozostałych siedem "starych" krajów Unii ma na to czas do 2011 roku.

Źródło artykułu:PAP
uniauepolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)