Trwa ładowanie...

Hospicja z dofinansowaniem. Dostaną ponad 9 mln zł

Hospicja w Koszalinie, Tanowie oraz Darłowie otrzymały 9,3 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki funduszom siedziby ośrodków zostaną rozbudowane i zwiększy się ilość łóżek dla pacjentów.

Hospicja z dofinansowaniem. Dostaną ponad 9 mln złFot: Shutterstock/Photographee.eu
d1wz9e9
d1wz9e9

Fundusze z Programu Regionalnego pomogą w rozbudowie hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. 4 mln zł, które otrzymała placówka, pokryją 85 proc. kosztów inwestycji. - Dzięki tym środkom powstanie drugi budynek hospicjum, w którym znajdzie się 13 nowych łóżek dla naszych pacjentów - powiedział wiceprezes zarządu koszalińskiego hospicjum Krzysztof Plewa.

Plewa dodał, że fundusze zostaną przeznaczone na wyposażenie budynku w sprzęt medyczny, wdrożenie systemu elektronicznej dokumentacji medycznej, powstanie zaplecza magazynowego oraz punktu aptecznego, którego placówka obecnie nie posiada.- W nowym obiekcie powstaną 2 pokoje rodzinne, w których najbliżsi będą mogli przebywać z pacjentem przez całą dobę, a także 6 izolatek - wyliczył.

- Na łóżko w hospicjum stacjonarnym pacjenci czekają nawet 2 tygodnie. Dla osób w bardzo ciężkim stanie to bardzo długo. Rozbudowa naszego ośrodka wynika z tego, że chcemy naszym pacjentom i ich rodzinom dać komfort. Obecnie mamy sale 3 i 4 osobowe. Zdarza się, że na jednej sali w tym samym momencie rozgrywają się dramaty rodzinne łóżko obok łóżka. Po rozbudowie hospicjum powstaną sale 1 lub 2 osobowe - zaznaczył Plewa.

Obecnie w hospicjum w Koszalinie jest 15 łóżek. Wszystkie usługi medyczne: opieka lekarska, rehabilitacja oraz pomoc psychologiczna są dla pacjentów hospicjum bezpłatne.

d1wz9e9

Blisko 4 mln zł zostało przeznaczonych na powstanie hospicjum w Tanowie koło Polic, którego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie 2015 r. Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów przeznaczy środki na remont budynku mieszkalnego, w którym znajdzie się miejsce na 19 łóżek dla pacjentów, zaplecze medyczne, sanitarne oraz kuchenne.

Placówka ma być miejscem nie tylko w zakresie stacjonarnej opieki paliatywnej, ale także miejscem spotkań dla wolontariuszy i rodzin chorych. Zakończenie budowy hospicjum w Tanowie zaplanowano na koniec 2018 r.

Dom Hospicyjno-Opiekuńczy im. Czesława Domina w Darłowie otrzymał 1,3 mln zł, które zostaną przeznaczone na przebudowę placówki. Wsparcie unijne pokryje 85 proc. kosztów planowanych prac remontowych, które obejmują roboty ziemne, murarskie, a także wykończeniowe.

Dzięki przebudowie ośrodka powstanie sala dziennego pobytu, pomieszczenia rehabilitacyjne i gospodarcze, zwiększy się także ilość łózek dla pacjentów z 20 do 22. Rozbudowa obiektu umożliwi rehabilitację w ciągu godziny 3 osób, a także pozwoli na całodobowe przebywanie rodzin odwiedzających pacjentów.
Remont darłowskiego hospicjum rozpocznie się w lipcu br., a ma zakończyć w sierpniu 2018 r.

d1wz9e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wz9e9