Trwa ładowanie...
d1qkzu2
03-11-2014 10:00

HSBC: lepsza kondycja polskiego przemysłu, PMI wzrósł do 51,2 pkt

Ogólna kondycja polskiego sektora przemysłowego poprawia się; obrazujący ją wskaźnik PMI wzrósł w październiku do 51,2 pkt z 49,5 pkt we wrześniu - poinformował w poniedziałkowym komunikacie bank HSBC.

d1qkzu2
d1qkzu2

Według HSBC najnowszy wynik PMI wskazuje na największe tempo wzrostu w sektorze od sześciu miesięcy.

"Dane PMI opracowane przez Markit na zlecenie HSBC zasygnalizowały ożywienie warunków w polskim sektorze przemysłowym na początku IV kwartału, co nastąpiło po krótkich spadkach notowanych w III kwartale. Wzrost wielkości produkcji, jak i liczby nowych zamówień został wznowiony, a poziom zatrudnienia ponownie odnotował pozytywną wartość" - napisano w komunikacie na temat danych PMI.

Zaznaczono, że zapasy wyrobów gotowych wyraźnie spadły, co wskazuje na dalszy możliwy wzrost wielkości produkcji w nadchodzących miesiącach. Według analityków HSBC nieco mniej pozytywnie wygląda liczba nowych zamówień eksportowych, które ponownie odnotowały niewielki spadek. Dodano, że ponadto presja inflacyjna pozostała słaba. Koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie, a ceny wyrobów gotowych odnotowały dalszy spadek.

Cytowana w komunikacie ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej Agata Urbańska-Giner oceniła komentując wyniki badań, że powrót wskaźnika PMI powyżej granicy 50 pkt w październiku jest bardzo pozytywny. "Dorównuje on niespodziewanemu wzrostowi wskaźnika PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego w Niemczech - wg wstępnych danych indeks ten wzrósł do 51,8pkt wobec 49,5 oczekiwanych przez analityków wg sondażu Bloomberg" - powiedziała.

d1qkzu2

Zastrzegła, że pozostałe wyniki badań koniunktury w Niemczech (ZEW, ifo) pozostają słabe, dlatego wskaźniki PMI należy odczytywać z ostrożnym optymizmem.

Ekonomistka zaznaczyła, że o poprawie koniunktury w październiku wskazywały badania koniunktury GUS w Polsce, a wskaźniki dla budownictwa i handlu miały w październiku najwyższe odczyty w tym roku. "Polski odczyt PMI wsparty był przede wszystkim przez rosnącą produkcję i nowe zamówienia. Wskaźnik zatrudnienia również nieznacznie wzrósł. Nowe zamówienia wzrosły w październiku, pomimo spadku nowych zamówień w eksporcie" - poinformowała Urbańska-Giner.

Zauważyła, że nieznacznie rosły koszty produkcji, z kolei spadki cen wyrobów gotowych nieco wyhamowały. "W sumie poprawiające się wskaźniki koniunktury wspierają nasze prognozy konsolidacji tempa wzrostu w najbliższych kwartałach po prawdopodobnym spowolnieniu odnotowanym w trzecim kwartale tego roku" - dodała.

Według niej może to przekonać Radę Polityki Pieniężnej do wstrzymania się z dalszymi cięciami stóp procentowych po - jak się spodziewa ekonomistka - łącznym dostosowaniu o 75 pkt bazowych w październiku i listopadzie. "Niepewność odnośnie tempa wzrostu w strefie euro pozostanie jednak istotnym negatywnym ryzykiem dla wzrostu PKB w Polsce w 2015 roku" - zaznaczyła.

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik obrazujący kondycję polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

d1qkzu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qkzu2