Idealny Pracodawca 2012

Studenci podkreślają, że chcą pracować w kreatywnym, dynamicznym i przyjaznym środowisku. Które firmy są przez nich tak postrzegane? Z jaką branżą chcą związać swoją przyszłość?

Idealny Pracodawca 2012

03.12.2012 | aktual.: 08.08.2016 16:01

Odpowiedzi przynoszą wyniki badania Universum Student Survey 2012, przeprowadzonego na próbie 18 tys. osób. Wśród respondentów byli m.in studenci kierunków biznesowych, humanistycznych, inżynierii oraz IT.

Biznes

Studenci kierunków biznesowych za Idealnego Pracodawcę uznali firmę Ernst & Young (awans z 2. miejsca w ubiegłorocznym rankingu). W branży, którą reprezentuje, chciałby pracować co piąty ankietowany. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch przedstawicieli audytu i księgowości – PwC (4. miejsce, nieznaczny wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem) i Deloitte, które utrzymało swoją 6. pozycję.
Najwięcej studentów kierunków biznesowych (27 proc.) zadeklarowało, że chce pracować w banku. Respondenci wierzą, że praca tam jest perspektywiczna zarówno, jeżeli chodzi o rozwój zawodowy, jak i wysokie zarobki. Najwyższą, 8. pozycję wśród banków zajął PKO BP.
Zauważalny jest także wzrost zainteresowania centrami usług biznesowych , których coraz więcej powstaje m.in. w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Obraz

Inżynieria

Wśród przyszłych inżynierów niesłabnącą popularnością cieszą się prestiżowe firmy budowlane. Kolejny rok na pierwszym miejscu rankingu figuruje Skanska. Na podium znalazł się także Budimex (3. miejsce). Wzrost zainteresowania zanotowały Polimex Mostostal (awans o 5 pozycji, na 6. miejsce) i Strabag (awans o 3 pozycje na 10. miejsce). Zapotrzebowanie na budowę dróg, obiektów sportowych oraz infrastruktury hotelowej przed Euro 2012 otworzyło przed młodymi ludźmi nowe możliwości pracy. Nie bez znaczenia był też fakt, że ta branża była eksponowana w mediach, choć zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym kontekście (bankructwa, opóźnienia). Być może dlatego to nie budowa, a hala produkcyjna stała się najbardziej pożądanym miejscem pracy – zatrudnienie chciałoby tam znaleźć 43 proc. studentów inżynierii (dla porównania – w budownictwie – 28 proc., a w przemyśle – 22 proc.).

Obraz

IT

Pierwsze miejsce w rankingu Idealnych Pracodawców studenci informatyki i kierunków pokrewnych przyznali Google Poland. Firma nie tylko utrzymała pozycję lidera, ale także zwiększyła przewagę nad Microsoft i IBM Polska. Google od kilku lat konsekwentnie buduje wizerunek przyjaznego pracodawcy, co doceniają nie tylko przyszli specjaliści z branży, ale także studenci innych kierunków. Firma nie straciła pozycji w żadnym z rankingów, a w niektórych znacząco wspięła się do góry. Wśród studentów kierunków biznesowych zajmuje już drugą pozycję (awans z 4. porównaniu z 2011 r.), a wśród humanistów – trzecią (wzrost o 3 miejsca). Google docenili także przyszli inżynierowie, umieszczając tego pracodawcę na 12. miejscu, o 8 oczek wyżej niż w ubiegłym roku.
Studenci informatyki zainteresowali się także pracą w bankach. Banki stały się atrakcyjne dla tej grupy ze względu na rozwój nowych technologii, takich jak np. aplikacje na telefony komórkowe wykorzystywane do obsługi kont osobistych. Innowacje to magnes przyciągający młodych i utalentowanych specjalistów do pracy – to one gwarantują im ciekawe zadania i rozwój zawodowy.

Obraz

Nauki humanistyczne

Praca w mediach i reklamie jest wciąż jedną z najbardziej pożądanych. Na posadę w radiu, telewizji czy agencji reklamowej liczy aż 54 proc. humanistów (26 proc. wszystkich respondentów). Dwa pierwsze miejsca w rankingu Idealnych Pracodawców humaniści przyznali telewizjom – TVN i Telewizji Polskiej. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Agora (6. miejsce, spadek o 2 pozycje) i Grupa Onet.pl (10. miejsce, wzrost o 2 pozycje). Humaniści cenią także instytucje zajmujące się edukacją i badaniami – pracę w nich rozważa 31 proc. osób. Wciąż atrakcyjny (choć nieco mniej niż w ubiegłym roku) jest dla nich sektor publiczny i agencje rządowe, zwłaszcza ze względu na stabilność zatrudnienia – miejsce dla siebie widzi tam 22 proc. osób studiujących kierunki humanistyczne.
Najbardziej utalentowanym studentom z pewnością uda się zdobyć etat w wymarzonej firmie. To, czy się nie rozczarują i zostaną w nich na dłużej, zależy już tylko od pracodawców. Czy sprostają swojemu wizerunkowi?

Anna Tomczyk, Universum Polska

[

Obraz

]( http://www.universumglobal.com/Events/Poland/Universum-Awards-2012/Agenda )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)