IERiGŻ szacuje 8‑10-proc. wzrost cen żywności
Według szacunków Instytutu Ekonomiki
Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny żywności na koniec 2008
roku wzrosną w ujęciu rocznym o 8-10 proc. - poinformował Andrzej Kowalski, dyrektor IERiGŻ.
Podkreślił jednak, że prognozy cen żywności obarczone są dużą niepewnością.
_ Nasze prognozy na razie się nie zmieniają, konsekwentnie mówimy, że ceny żywności w 2008 roku wzrosną o 8-10 proc. _ - powiedział PAP Andrzej Kowalski, dyrektor IERiGŻ.
Zgodnie z przewidywaniami Instytutu rosły będą ceny mięsa wieprzowego, spadnie cena mleka i przetworów mleczarskich, cukru i produktów cukierniczych, warzyw i jabłek.
_ Polska, podobnie jak jej główni partnerzy handlowi, jest w tzw. świńskim dołku. Z tego powodu ceny będą rosły _ - powiedział Kowalski.
_ Do września - października ubiegłego roku dynamicznie rosły ceny mleka, co wynikało z dużego "ssania" na rynkach światowych. Następnie ceny zaczęły spadać. Obecnie przełożyło się to na spadek cen skupu u rolników w Polsce _ - powiedział.
Szef IERiGŻ zwrócił uwagę na duży wzrost cen nawozów, wynikający głównie ze wzrostu cen surowców do ich produkcji oraz cen energii.
_ Jeżeli utrzymałyby się dzisiejsze ceny paliwa i energii, to koszt produkcji roślinnej, z samego wzrostu cen energii i nawozów, wzrośnie średnio o ok. 180 zł/ha. To musi rzutować na ceny _ - powiedział.
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA CENY ŻYWNOŚCI W POLSCE
Zdaniem Andrzeja Kowalskiego bezpośredni wpływ na szacunki cen żywności mają tendencje w gospodarce narodowej oraz związany ze wzrostem cen paliw i energii, wzrost kosztów produkcji rolnej.
|
Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
| --- |
|
Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
_ Należy zwrócić uwagę na ogólne tendencje w gospodarce - wzrost dochodów i spadek bezrobocia, co w części przełożyło się na wzrost popytu na żywność _ - powiedział.
_ Pod uwagę należy brać również to, co się dzieje na świecie od strony kosztowej. Trzeba przyjąć, że cena surowca w produkcie żywnościowym, który kupujemy, wynosi ok. 30 proc. (jest to średnia ważona). Wzrost cen energii nie pozostaje bez znaczenia dla kosztów produkcji - energia, transport, lady chłodnicze itd. _ - dodał.
Zdaniem Kowalskiego wpływ na ceny detaliczne żywności mają również tendencje na ryku światowym - trudne do oszacowania w związku z tym, że rynek jest otwarty - oraz, do pewnego stopnia, spekulacje cenami surowców na giełdach światowych.
Maria Kozińska (PAP)