Trwa ładowanie...

Ile kosztuje "co łaska"? My już wiemy

Ile kosztuje ślub, chrzest czy pogrzeb - w parafiach najczęściej słyszymy "co łaska". Często jednak okazuje się, że są jakieś stawki minimalne. Od niedawna ceny mszy i usług kościelnych można porównywać w Internecie na stronie colaska.pl.

Ile kosztuje "co łaska"? My już wiemyŹródło: Jupiterimages
dpzhb42
dpzhb42

Według danych wpisywanych przez użytkowników strony, ceny odprawienia ślubu w różnych miejscowościach w Polsce wahają się od 50 zł nawet do 2 tys. zł. Za pogrzeb w czterech parafiach w kraju płaci się nawet 4 tys. złotych.

- Chciałem zamówić mszę za zmarłego dziadka. Siostra zakonna powiedziała mi, że mogę dać "co łaska", ale nie mniej niż 20 złotych - mówi mieszkaniec podwarszawskiej wsi. Z kolei pani Elżbieta powiedziała Polskiemu Radiu, że u niej w parafii można dać tyle, ile ktoś uważa i na ile go stać.

Proboszcz archikatedry św. Jana w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreśla, że za sakrament ślubu czy chrztu dajemy ofiarę, a nie płacimy cenę: - Jesteśmy przyzwyczajenie do cenników - w sklepach, hipermarketach, gdzie kupujemy jakiś towar lub usługę. Ja nie chciałbym być traktowany jako usługodawca. Poza tym, gdy zbieramy ofiary dla potrzebujących - czy wtedy jest cennik? Nie.

Ks. Bartołd dodaje, że bardzo często koszty sakramentu ślubu są związane na przykład z wymaganiami młodych - przybraniem kościoła czy oprawą muzyczną - "niektórzy sobie życzą kwartet muzyczny, wiolonczelę czy skrzypce.
- Często też księża odprawiają mszę zupełnie za darmo - mówi proboszcz archikatedry.

Na stronie cołaska.pl jest obecnie ponad 2 tys. wpisów o kwotach za odprawienie ślubu, chrztu, pogrzebu, za wypominki lub wydanie zaświadczenia.

Karolina Mózgowiec

dpzhb42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpzhb42