Trwa ładowanie...
bhp
01-02-2013 13:42

Ile można dostać za wypadek przy pracy? Gdzie jest ich najwięcej?

Pracownicy coraz częściej sądzą się z pracodawcami i domagają się gigantycznych odszkodowań, twierdzą bowiem że wypłaty z ZUS są zbyt małe.

Share
Ile można dostać za wypadek przy pracy? Gdzie jest ich najwięcej?Źródło: Thinkstockphotos
d28lyh3

*Transport, budownictwo i górnictwo - w tych branżach występuje obecnie najwięcej wypadków przy pracy, wynika z analiz Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownicy coraz częściej sądzą się z pracodawcami i domagają się gigantycznych odszkodowań, twierdzą bowiem że wypłaty z ZUS są zbyt małe. *

- Praca w nadgodzinach i przemęczenie są najpoważniejszymi przyczynami wypadków przy pracy. Dotyczy to na przykład kierowców, którzy pracują bez odpoczynku czy zmiennika na długiej trasie - mówiła IAR Danuta Rutkowska, rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole czasu pracy kierowców ujawniły, że planuje się im często - wbrew przepisom - dwukrotne rozpoczynanie pracy w tej samej dobie. Najczęściej stwierdzaną nieprawidłowością jest naruszanie zasady pięciodniowego tygodnia pracy i niezapewnienie odpowiedniego odpoczynku.

Jeszcze gorzej jest w budownictwie i górnictwie. Tu jednak nie chodzi tylko o przemęczenie, ale na przykład o brak kasku ochronnego czy brak odpowiednich zabezpieczeń przy pracy na wysokościach.

d28lyh3

- Inne przyczyny to brak szkoleń bhp, rozpoczynanie pracy bez badań lekarskich czy bez oceny ryzyka zawodowego - podkreśla Danuta Rutkowska.

Na wypadki najbardziej narażone są osoby, które niedawno rozpoczęły pracę, nie mają doświadczenia i nie znają ryzyka związanego z konkretnym stanowiskiem pracy. Tutaj przyczyną nieszczęść jest również brawura.

- Wypadkom ulegają też często pracownicy w wieku 55-64 lata. Zdarza się, że lekceważą zagrożenia. Uważają, że ich doświadczenie pozwala na większy luz. Takie zaś myślenie może zakończyć się tragicznie - zwraca uwagę inspektor Rutkowska.

Okazuje się, że w wypadkach przy pracy giną najczęściej pracownicy małych i średnich firm. Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, doznała szkody w postaci uszczerbku na zdrowiu lub utraciła możliwość zarobków albo poniosła wysokie koszty rehabilitacji, może żądać od swego pracodawcy świadczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

d28lyh3

- Oprócz świadczeń z ZUS, pracownik może domagać się odszkodowania w sądzie. I trzeba przyznać, że pracownicy coraz częściej sądzą się z pracodawcami. Przybywa prawników czy też kancelarii, które specjalizują się w takich sprawach. Roszczenia wysuwane przez poszkodowanych lub ich rodziny są niekiedy bardzo wysokie, bo przepisy nie limitują wysokości roszczeń. Wystarczy, że poszkodowany uzna, że pieniądze z ZUS, które otrzymał za wypadek, są za małe. Sądy jednak raczej rzadko przyznają takie gigantyczne wypłaty – mówi mec. Jaromir Tadeusiak, z kancelarii Berg i Krzemieński.

Ile właściwie ZUS płaci za wypadek przy pracy?

W okresie od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynoszą:

680 zł – za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;

11 898 zł – z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego;

d28lyh3

61 191 zł – gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty;

30 596 zł – gdy do jednorazowego odszkodowania ma prawo członek rodziny zmarłego pracownika inny niż małżonek lub dziecko.

Rodzaje wypadków:

- wypadek śmiertelny – w wyniku którego nastąpiła śmierć poszkodowanego w okresie 6 miesięcy od zdarzenia;

- ciężki wypadek – w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia naruszający podstawowe funkcje organizmu;

d28lyh3

- zbiorowy wypadek – zdarzenie, w którym brał udział co najmniej dwie osoby.

Kiedy iść do sądu?

Odpowiedzialność pracodawcy ma charakter uzupełniający - odszkodowania można się domagać dopiero po uzyskaniu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego wypłacanego przez ZUS. Zasady tej odpowiedzialności odszkodowawczej określają przepisy prawa cywilnego, a szczególnie art. 415 k.c. (Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia).

Występując o odszkodowanie od pracodawcy pracownik musi udowodnić, że szkoda nastąpiła na skutek czynu niedozwolonego pracodawcy, a także wykazać związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem będącym wypadkiem przy pracy a powstaniem szkody. Winą pracodawcy będzie przede wszystkim zaniedbanie obowiązków związanych z zapewnieniem pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

AK/WP.PL

d28lyh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lyh3
d28lyh3