Ile włożyć w kopertę na wesele? Aktualne kwoty w 2024 roku
Ceny związane z organizacją wesela nieustannie rosną, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, jaką kwotę powinny przekazać młodej parze w formie prezentu. W związku z tym Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna postanowił zadać to pytanie Polakom. Opinie na ten temat są podzielone.
Badanie, zlecone przez Wirtualną Polskę, odbyło się na przełomie marca i kwietnia. Uczestniczyło w nim ponad tysiąc osób w różnym wieku, począwszy od 18 lat. Pytano ich m.in. o sumę, jaką powinni wręczyć młodej parze w kopercie.
Sezon wesel w pełni
Wiosna i lato to popularne pory roku na organizację ślubów i wesel. Goście często zastanawiają się, jakim prezentem obdarować młodych. W związku z rosnącymi cenami rośnie też zawartość koperty z pieniędzmi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ekstremalnie niebezpieczny". Huragan Beryl pobił niechlubny rekord
Serwisy ślubne, które dostarczają informacji na temat organizacji wesel i bieżących trendów, nie są zgodne co do wartości odpowiedniej kwoty. Niektóre źródła mówią, że w 2024 roku, ze względu na wzrost kosztów, opłata za talerzyk powinna wynosić 300 złotych od osoby, co oznacza, że para gości powinna przygotować 600 złotych.
"Talerzyk" to koszt przypadający na jednego gościa. Różni się on w zależności od miejsca uroczystości. Respondenci badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna pochodzili z różnych części Polski, co wpłynęło na różnorodność odpowiedzi.
Koperta zaczyna się od 300 zł
Najmniejsza kwota, którą podano, to wspomniane 300 złotych. Natomiast najwyższa, wskazana przez uczestników badania, wynosiła 1000 złotych.
32 proc. respondentów wskazało kwotę 300 złotych, a tyle samo osób zadeklarowało sumę do 500 złotych. 36 proc. badanych uznało, że warto przeznaczyć więcej na prezent weselny. 15 proc. respondentów podało kwotę między 500 a 700 złotych, 11 proc. od 700 do 1000 złotych, a 10 proc. planuje umieścić w kopercie jeszcze większą sumę.
Warto pamiętać, że różnice w odbiorze tej tradycji mogą zależeć nie tylko od klasy lokalu i miejsca, ale również od stopnia bliskości z młodą parą oraz sytuacji materialnej gościa.
Badanie przeprowadzone metodą CAWI obejmowało próbę 1123 osób. Kwoty dobrano wg reprezentacji demograficznej Polaków w wieku 18+ pod względem płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.