Trwa ładowanie...
branże
29-06-2011 15:07

Ile zarabiają w firmach produkcyjnych?

W porównaniu z rokiem 2009 przeciętne wynagrodzenie w firmach produkcyjnych wzrosło w 2010 roku o ok. 6% - wynika z raportu płacowego dla stanowisk produkcyjnych, opublikowanego przez Sedlak & Sedlak. Największy wzrost wynagrodzeń miał miejsce na szczeblu specjalistów (8%). Minimalny spadek płac nastąpił wśród dyrektorów.

Ile zarabiają w firmach produkcyjnych?
dnq7dov
dnq7dov

2651 zł brutto (mediana) - tyle zarabiają magazynierzy według raportu płacowego przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Wynagrodzenie co czwartego magazyniera przekroczyły 3 152 zł. Płaca podstawowa pracowników magazynu kształtowała się na poziomie 2 400 zł, zaś wynagrodzenie zmienne wyniosło przeciętnie 283 zł i stanowiło 11 proc. całkowitych zarobków. W przypadku jednej czwartej magazynierów przekroczyło 691 zł (32 proc.).

Przeciętne wynagrodzenie w firmach produkcyjnych wzrosło w 2010 roku o ok. 6% - wynika z raportu płacowego dla stanowisk produkcyjnych, opublikowanego przez Sedlak & Sedlak. Największy wzrost wynagrodzeń miał miejsce na szczeblu specjalistów (8%). Minimalny spadek płac nastąpił wśród dyrektorów.

Płace pracowników szeregowych kształtowały się na poziomie 2 948 PLN brutto (mediana, czyli połowa badanych zarabiała powyżej, a połowa poniżej tej kwoty). Specjaliści otrzymywali 3 708 PLN, starsi specjaliści – 4 465 PLN. Zatrudnieni na najwyższym szczeblu zarządzania otrzymywali 19 647 PLN.

dnq7dov

Najwyższe płace odnotowano w firmach produkujących chemikaliów i wyrobów chemicznych. Mediana wynagrodzeń całkowitych magazynierów wyniosła tam 3 559 zł, a co czwarty zarabiał ponad 4 509 zł brutto. Płace zatrudnionych w motoryzacji kształtowały się na poziomie 2 838 zł, w branży maszynowej i elektromaszynowej 2 765 zł, a spożywczej – 2 637 zł. Pracownicy magazynu w branży elektronicznej i elektrotechnicznej otrzymywali 2 545 zł miesięcznie (mediana), a wynagrodzenie co czwartego nie przekroczyło 2 010 PLN.

Różnica w poziomie płac między przedsiębiorstwami polskimi i zagranicznymi najbardziej wyraźna była w przypadku najwyższego szczebla zarządzania. Dyrektorzy zatrudnieni w firmach zagranicznych zarabiali o 48% więcej od osób zarządzających firmami polskimi (odpowiednio 21 062 PLN i 14 279 PLN brutto). W przypadku kierowników średniego szczebla różnica ta wyniosła 15%. Na pozostałych szczeblach nie stwierdzono znaczących różnic wynagrodzeń.

Znaczne dysproporcje wystąpiły między wynagrodzeniami w poszczególnych branżach. Spośród analizowanych sześciu branż, na szczeblu dyrektorów najwyższe stawki oferowano w branży spożywczej (26 219 PLN brutto). Kierownicy oraz pracownicy szeregowi najwięcej zarabiali w branży chemikaliów i wyrobów chemicznych (odpowiednio 8 785 PLN i 3 326 PLN). Zdecydowanie najniższy poziom zarobków na omawianych szczeblach zaobserwowano w branżach materiałów budowlanych oraz maszynowej i elektromaszynowej.

Duże różnice zaobserwować można było także między wynagrodzeniami w poszczególnych regionach. Bez względu na szczebel zarządzania, województwo mazowieckie cechowało się zdecydowanie najwyższym poziomem płac. Jedynie w przypadku pracowników szeregowych najwyższe stawki zanotowano w województwie śląskim (3 270 PLN). Jest to drugi w Polsce po woj. mazowieckim region z najwyższymi stawkami płac.

Informacja o raporcie

XIII Raport płacowy dla stanowisk produkcyjnych zawiera informacje o płacach 67 314 osób na 148 stanowiskach. Dane pochodzą ze 198 zakładów z całej Polski i obejmują okres od czerwca 2009 do maja 2010 roku. W raporcie znajdą Państwo informacje o planowanych podwyżkach oraz świadczeniach dodatkowych. Wynagrodzenia analizowane są wg kryteriów: pochodzenie kapitału, wielkość przychodu, wielkość zatrudnienia. Ponadto dokonano analizy płac w różnych branżach oraz województwach. Raport dostępny jest w wersji drukowanej i elektronicznej.

dnq7dov

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl )

dnq7dov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnq7dov