Im więcej pieniędzy, tym więcej szczęścia
Zdaniem amerykańskich naukowców powiedzenie "pieniądze szczęścia nie dają" to bzdura. Wraz ze wzrostem zamożności cały czas rośnie poziom życiowej satysfakcji.
Bogatsze państwa są szczęśliwsze od biednych, podobnie jak zamożniejsze gospodarstwa domowe od uboższych - donosi The Atlantic.
Portal powołuje się na badania ekonomistów. Betsey Stevenson i Justin Wolfers twierdzą, że nie istnieje żadna granica, powyżej której pieniądze przestają zwiększać nasze poczucie szczęścia.
Z badań wynika, że bogatsze rodziny są zwykle szczęśliwsze od ubogich. Widać to również w skali całych społeczeństw. Państwa o wyższym PKB per capita zamieszkują szczęśliwsi obywatele.
Zależność między poziomem szczęścia a wysokością zarobków ma charakter logarytmiczny. Oznacza to, że wzrost zarobków z 1 tys. do 2 tys. dolarów zwiększa zadowolenie z życia tak samo, jak podwyżka z 10 tys. do 20 tys. dolarów. Możliwe, że z tego powodu efekt większej satysfakcji z dodatkowych pieniędzy jest mniej widoczny w przypadku najbogatszych.
Okazuje się jednak, że teoria o przynoszących szczęście pieniądzach nie we wszystkim się sprawdza. Stevenson i Wolfers zauważają, że choć od lat 70. XX w. wartość gospodarki USA podwoiła się, to poziom ogólnego zadowolenia społeczeństwa spadł.
Zjawisko to ma co najmniej dwie przyczyny. Wraz z bogaceniem się państwa zachodzą procesy społeczne, które niekoniecznie wpływają pozytywnie na poczucie komfortu. Przykładem może być wzrost liczby samotnych rodziców. Z drugiej strony nierówności w dochodach mogą obniżać satysfakcję osób relatywnie biedniejszych, nawet pomimo obiektywnej poprawy ich sytuacji życiowej.