Imponujący początek tygodnia

Poniedziałkowe notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek rozpoczęły się optymistycznie dla kupujących, kurs otwarcia ukształtował się na poziomie 1 927 pkt, czyli 12 pkt powyżej piątkowego kursu zamknięcia.

Imponujący początek tygodnia
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

Po niewielkim kilkupunktowym spadku kursu FW20U09 do poziomu dziennego minimum (1 923 pkt) dalsza część handlu została zdominowana przez kupujących. Wrześniowe kontrakty terminowe z łatwością łamiąc kolejne opory wyraźnie zyskiwały na wartości. Dzienne maksimum zostało ustanowione na poziomie 2 017 pkt, czyli 102 pkt powyżej kursu odniesienia. Ostatecznie na zamknięciu kurs FW20U09 stracił trochę na wartości, jednakże zdołał utrzymać się 4 pkt powyżej granicy 2 000 pkt. Wolumen obrotów wyniósł 55,1 tys., zaś liczba otwartych pozycji wzrosła do 92,3 tys. sztuk.

Obraz
© FW20U09 (fot. BM Banku BPH)

Nowy tydzień rozpoczął się od euforycznych wzrostów. Na wykresie FW20U09 pokazała się wysoka biała świeca, nieposiadająca dolnego cienia oraz z niewielkim górnym cieniem, sugerującym kontynuację wzrostów. Rynek jest na tyle silny, że praktycznie przy pomocy czterech sesji odrobił miesięczne straty, a z obecny obraz rynku nie zapowiada zakończenia dobrej passy kupujących. Aktualnym stało się pytanie dotyczące nie tyle testu maksimów z czerwca, a prawdopodobieństwa ich przebicia. Z tym mogą być pewne problemy, gdyż RSI dociera powoli już do górnego zakresu swoich zmian na rynku byka, co oznaczałoby ponownie korektę ubiegłotygodniowych wzrostów. Ta z kolei utwierdziłaby siłę oporu znajdującego się na 2 040 pkt, co wprawiłoby rynek w wakacyjną konsolidację. Czy taki scenariusz ma szansę na zrealizowanie się? - trudno teraz odpowiedzieć.

Wskaźniki Composite Index oraz Derivative Oscillator nie informują o zagrożeniu dla wzrostów. Podobnie (neutralnie jeszcze) zachowuje się ADX, który nie odnotowuje tej siły rynku, jaką obserwujemy. Układ świec oraz obrotów świadczy, że gracze nie zakończyli jeszcze wzrostowego marszu, a potencjalne opory mogą łatwo pęknąć. Plusem na koncie strony popytu jest powrót powyżej przełamanej linii trendu wyznaczonego od kwietnia. Ostatnim oporem w średnioterminowym horyzoncie, jaki podlega obecnie analizie są okolice 2 077 pkt, gdzie dodatkowo przebiega tegoroczna linia trendu wzrostowego, przełamana w czerwcu. LOP podczas wczorajszej sesji była dodatnio skorelowana ze zmianami kursów, co jest silnie byczym argumentem.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)