Trwa ładowanie...
dt0xu6b
26-09-2016 12:10

Import whisky do Polski wzrósł o ponad 60% w ostatnich czterech latach

Warszawa, 26.09.2016 (ISBnews) - Import whisky do Polski liczony w butelkach o pojemności 70 cl wzrósł o ponad 60% na przestrzeni ostatnich czterech lat, wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Scotch Whisky Association (SWA).

dt0xu6b

Na liście top 20 największych importerów szkockiej whisky Polska zajęła czternaste miejsce. Ilościowo eksport whisky do naszego kraju wzrósł w tym czasie o 20%.

Eksport whisky wzrósł na całym świecie o 3% r/r I poł. 2016 roku. Najwięcej butelek szkockiej zakupiły Francja USA i Indie. Najwyższy 41% wzrost zanotował rynek indyjski, podano w raporcie.

"Pierwsza połowa 2016 roku charakteryzowała się poprawą wydajności eksportu szkockiej whisky na świecie w porównaniu do ostatnich kilku lat, co przyczyniło się do wzmocnienia globalnego popytu. Kolejny rok z rzędu polski rynek whisky odnotował wysokie wzrosty. W pierwszym półroczu import szkockiej do Polski, ze względu na wartość zakupu wyniósł 21,4 mln GBP i tym samym zajęliśmy 18. miejsce wśród największych importerów. Coraz częściej polscy konsumenci wybierają whisky lepszej jakości oraz sięgają po krótkie, limitowane edycje. Mocne fundamenty rynku szczególnie sprzyjają zakupom inwestycyjnym dobrej jakości beczek z whisky, które będąc towarem deficytowym na szkockim rynku stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów" - powiedział prezes Stilnovisti - firmy zajmującej się inwestowaniem w beczki whisky - Krzysztof Maruszewski, cytowany w komunikacie.
"Najdynamiczniej rozwijającą się [na świecie] kategorią jest whisky single malt. Eksport whisky single malt w ujęciu ilościowym wzrósł w pierwszym półroczu 2016 o ponad 6%, natomiast udział w rynku single malt pod względem wolumenu sprzedaży wynosi obecnie 25% i w ciągu dekady zwiększył się ponad dwukrotnie. Długoterminowe prognozy wskazują na kolejne mocne wzrosty sprzedaży whisky single malt oraz stabilne kilkuprocentowe roczne wzrosty whisky typu blended" - czytamy w raporcie.

(ISBnews)

dt0xu6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt0xu6b