Trwa ładowanie...

Inflacja w UE. Nowe dane wpłynęły na cenę euro

Wzrost wartości euro na polskim rynku to efekt umocnienia europejskiej waluty w stosunku do dolara.

Inflacja w UE. Nowe dane wpłynęły na cenę euroFot: Shutterstock/Lisa S.
d2qb0pb
d2qb0pb

Zgodnie z oczekiwaniami inflacja konsumencka w strefie euro we wrześniu wyniosła 0,4 procent rok do roku. Taką samą wartość miał wskaźnik wyliczany dla całej Unii Europejskiej. Największym wzrostem cen może się pochwalić Belgia, a największym spadkiem Bułgaria. Po publikacji tych danych w górę poszła cena europejskiej waluty.

O godzinie 11:00 Eurostat podał dane dotyczące inflacji. Tuż po jej publikacji cena euro wyrażona w walucie polskiej wzrosła do poziomu 4,31 zł. Po niespełna godzinie ruch był kontynuowany i notowania tej waluty wzrosły o kolejny grosz.

Wzrost wartości euro na polskim rynku to efekt umocnienia europejskiej waluty w stosunku do dolara. Notowania głównej pary walutowej po publikacji danych Eurostat zbliżyły się do poziomu 1,10.

Według najnowszego odczytu, tempo zmian cen w strefie euro lekko przyspieszyło w stosunku do danych z poprzedniego miesiąca, kiedy wskaźnik miał wartość 0,2 procent. Inflacja w całej Unii również lekko poszła w górę. W sierpniu wyniosła 0,3 procent.

d2qb0pb

Europejski urząd statystyczny podał również, że we wrześniu w dziesięciu państwach odnotowano deflację, czyli spadek cen. Wśród nich była Polska (-0,2 procent rok do roku), jednakże rekordzistą pod tym względem była Bułgaria. Z kolei siedemnaście państw zanotowało wzrost cen, który w większości przypadków nie przekraczał 1 procent.

[

Źrodło: Eurostat/money.pl *dane rok do roku ]( # )

d2qb0pb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qb0pb