Innowacyjność w MMŚP

Mikro, małe i średnie firmy doskonale wiedzą, że innowacyjność jest kluczem do utrzymania się na rynku. Duże możliwości mają firmy rodzinne, które mogą szybko reagować na zmiany. Jednak przedsiębiorcy rzadko decydują się na wprowadzanie nowych rozwiązań i nie zawsze wiedzą, jak dbać o ich skuteczną ochronę.

12.09.2008 | aktual.: 28.10.2008 16:51

Ankieta "Trendy rozwojowe z sektora MSP w ocenie przedsiębiorców w drugiej połowie 2007 roku" wydana przez Ministerstwo Gospodarki opisuje stan innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Według niej aż 80% badanych zdaje sobie sprawę z tego, że szukanie i wdrażanie innowacji będzie konieczne dla utrzymania konkurencyjności firmy na rynku.

Najwięcej innowacji wprowadzają firmy produkcyjne. Jedna trzecia z nich deklaruje wdrożenie nowych rozwiązań. Co piąta firma z branży budowlanej i handlowej zgłasza chęć wprowadzenia innowacji. Najgorzej wyglądała sytuacja w branży hotelarskiej i innych firmach usługowych.

Badania Ministerstwa Gospodarki mówią, że główną barierą we wdrażaniu nowych rozwiązań są problemy finansowe. 44% ankietowanych wskazywało na tę kwestię. Kolejną przeszkodą jest ryzyko związane z wdrożeniem innowacji – twierdzi tak co trzeci respondent. 15% wskazywało zaś na brak zainteresowania nowymi produktami i usługami ze strony odbiorców.

Z raportu Amrop Hever wynika, że ponad 25% menedżerów uznało firmy rodzinne za dobre miejsce na rozwijanie pomysłowości i eksperymentowanie. Jest to związane z szybkim podejmowaniem decyzji. Eksperci Akademii PARP zwracają uwagę, że inwestujący w innowacyjność powinni pamiętać o zabezpieczeniu praw do nowych rozwiązań. Dzięki temu przedsiębiorstwo uniknie przykrych niespodzianek.

Problem ochrony innowacji jest wciąż niedoceniany wśród małych i średnich firm. Akademia PARP udostępnia szkolenie "Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej", które powstało pod patronatem Urzędu Patentowego RP. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się m.in. w jaki sposób chronić swoje innowacje, czym różni się znak towarowy od wzoru przemysłowego oraz co robić w postępowaniu spornym.

Portal Akademii PARP udostępnia multimedialne szkolenia internetowe, które dla właścicieli i pracowników firm MMŚP są całkowicie bezpłatne. Dziesięć szkoleń on-line jest dostępnych pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Uczestnicy mają do dyspozycji szkolenia z zarządzania, negocjacji, public relations i windykacji. Zdobytą wiedzę potwierdza certyfikat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)