Trwa ładowanie...
df1sc5f

Inwestorzy objęli obligacje KHW za 100 mln zł

1.09. Katowice (PAP) - Pierwszych czterech inwestorów objęło tzw. węglowe obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) o wartości ok. 100 mln zł. Do końca roku łączna wartość...

Share
df1sc5f

1.09. Katowice (PAP) - Pierwszych czterech inwestorów objęło tzw. węglowe obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) o wartości ok. 100 mln zł. Do końca roku łączna wartość objętych obligacji powinna wynieść ok. 300 mln zł - poinformował prezes KHW, Stanisław Gajos.

Docelowo holding zamierza wyemitować obligacje łącznej wartości ok. 900 mln zł, które spłaci w przyszłości węglem. Prezes spółki szacuje, że w tym roku nabywców znajdzie trzecia część całej planowanej emisji.

"Inwestorzy, którzy dostrzegli zalety tego instrumentu, wchodzą w to bardzo ostro. Mamy podpisane umowy na 100 mln zł. Sądzę, że w najbliższym czasie to powinno być podwojone, a gdy powiodą się zaplanowane na 4 września rozmowy - potrojone. Tym zamknęlibyśmy w tym roku tę transzę" - powiedział we wtorek PAP prezes.

df1sc5f

Dodał, że dwaj inwestorzy spośród czterech, którzy dotąd objęli obligacje, to firmy okołogórnicze (taką decyzję podjął giełdowy Famur, zapowiadał ją również giełdowy Kopex), a pozostałe dwie firmy to partnerzy handlowi KHW.

Według prezesa, rozmowy z kolejnymi inwestorami są dalece zaawansowane. Zdaniem Gajosa, tego typu obligacje są korzystnym instrumentem dla inwestorów. "Gra, przesądzająca o atrakcyjności tego rozwiązania, jest między oprocentowaniem lokaty, a kosztem kredytu" - wyjaśnił prezes.

Okres zapadalności obligacji to - jak dotąd - sześć lub 12 miesięcy, trwają jednak rozmowy na temat nawet 3-letnich obligacji. Agentem walorów jest BRE Bank. Rocznie spłaty nie będą wyższe niż 7 proc. całej sprzedaży KHW. Docelowo obligacje mają objąć także firmy energetyczne.

Prezes przypomniał, że KHW realizuje plan antykryzysowy, przewidujący m.in. kontrolę przyjęć nowych pracowników i oszczędności. Ma to zagwarantować dodatni wynik spółki w tym roku i poprawę jej płynności. Po siedmiu miesiącach roku zysk netto KHW wyniósł ponad 64 mln zł.

df1sc5f

"Sądzę, że drugie półrocze nie będzie gorsze od pierwszego. Widać symptomy ożywienia sprzedaży. Wszystko zależy od tego, jak zachowa się rynek tzw. pozostałych odbiorców (klienci indywidualni, niewielkie ciepłownie - PAP), poza energetyką zawodową, gdzie wielkich zaskoczeń raczej nie będzie" - ocenił prezes, według którego z tego rynku nie płyną jak dotąd negatywne sygnały.

Jak mówili wcześniej przedstawiciele resortu gospodarki, holding ma perspektywę prywatyzacji, po ustabilizowaniu jego sytuacji ekonomicznej. Po udanej emisji "obligacji węglowych", w przyszłości możliwa jest emisja obligacji zamiennych na akcje po wejściu KHW na giełdę, np. po trzech latach.

W tym roku KHW wyemitował już krótkoterminowe obligacje o nominalnej wartości 50 mln zł, skierowane do wybranych spółek własnej grupy kapitałowej. W ubiegłym roku holding chciał wyemitować warte 300 mln zł obligacje na rynku finansowym, jednak ostatecznie do tego nie doszło. W związku z kryzysem na giełdzie zarząd KHW rozpoczął prace nad programem alternatywnym wobec planowanego początkowo na 2009 r. debiutu giełdowego. Jak wcześniej mówiono, KHW chce pozyskać z giełdy ok. 2-3 mld zł.

Obligacje, a w perspektywie częściowa prywatyzacja, to sposób na pozyskanie kapitału na inwestycje. Opublikowany przed rokiem plan zakłada, że do 2015 r. KHW przeznaczy na nie nawet ponad 5 mld zł. W ub.r. firma wydała na inwestycje ponad 900 mln zł.

Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca złożony z pięciu kopalń Katowicki Holding Węglowy i kopalnię zależną "Kazimierz Juliusz", to druga pod względem wielkości polska spółka węglowa. Specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Kopalnie grupy zatrudniają ok. 21,5 tys. osób i wydobywają ok. 15 mln ton węgla rocznie. (PAP)

mab/ je/ mhr/ ana/

df1sc5f

Podziel się opinią

Share
df1sc5f
df1sc5f