Trwa ładowanie...

Inwestorzy ocenili. Polska bardziej wiarygodna od Francji

Rynek ocenia, że Polska jest mniej zagrożona bankructwem od Francji. Ubezpieczenie polskich obligacji na wypadek bankructwa jest tańsze niż bonów emitowanych przez rząd w Paryżu.

Inwestorzy ocenili. Polska bardziej wiarygodna od FrancjiŹródło: AFP, fot: MIGUEL MEDINA
d1vgxbj
d1vgxbj

Ubezpieczenie polskich obligacji na wypadek bankructwa przy pomocy instrumentu CDS kosztowało 13 grudnia 0,86 proc., czyli 86 pkt bazowych. CDS dla francuskich papierów dłużnych wynosił natomiast 88 pkt. bazowych. "Rynek postrzega więc polskie obligacje za równie bezpieczne, jak francuskie, choć Francja posiada o wiele lepszy rating od Polski" - pisze "Parkiet".

Od początku roku koszt ubezpieczenia polskich obligacji spadł o 197 pkt bazowych i jest teraz niższy o 79 pkt bazowych od średniego kosztu CDS dla krajów wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W naszym regionie za bezpieczniejsze uznawane są obligacje Czech i Estonii.

- Kryzys zadłużeniowy w strefie euro ściągnął inwestorów do Polski, gdyż oferuje ona atrakcyjne połączenie bezpieczeństwa i dosyć wysokiej rentowności obligacji - twierdzi Katarzyna Rzentarzewska, ekonomistka Erste Group.

Najmniej i najbardziej wiarygodne kraje świata

Według rynkowych wycen CDS-ów krajem, któremu najbardziej grozi bankructwo, jest Argentyna. Aby ubezpieczyć obligacje tego państwa, trzeba zapłacić ponad 15 proc. ich wartości (1528 pkt bazowych). Na drugim miejscu znalazł się Cypr (781 pkt bazowych), o jeden pkt bazowy przed Pakistanem.

Najbezpieczniejszym państwem świata jest natomiast Norwegia. Koszt CDS dla norweskich obligacji wynosi jedynie 19,8 pkt bazowych.

d1vgxbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vgxbj