Trwa ładowanie...
usa
16-09-2010 11:24

Inwestorzy wciąż czekają na rozstrzygnięcie

Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street rozpoczęły na minusach jednak już w pierwszych godzinach notowań zdołały one wzrosnąć powyżej poziomu poprzedniego zamknięcia. Ostatecznie indeks Dow Jones zwyżkował o 0,44 proc., S&P 500 o 0,35 proc., natomiast technologiczny Nasdaq zyskał 0,5 proc.

Inwestorzy wciąż czekają na rozstrzygnięcieŹródło: TMS Brokers
du8psbm
du8psbm

W dalszym ciągu indeks S&P 500 konsoliduje się tuż pod poziomem 1130 pkt, będącym górnym ograniczeniem kilkumiesięcznej konsolidacji. Wydaję się jednak, że już wkrótce bariera ta zostanie pokonana. Słabo zaprezentowały się wczoraj akcje spółek energetycznych, pomimo wczorajszej publikacji, która wskazała na większy od prognoz spadek zapasów ropy naftowej w ujęciu tygodniowym. Z kolei nastroje w przypadku spółek z sektora przemysłowego były mieszane. Z jednej strony poznaliśmy wczoraj mało optymistyczny raport na temat perspektyw dla spółek z rynku stali. Natomiast zgodnie z oczekiwaniami wypadł odczyt produkcji przemysłowej – odnotowała ona w sierpniu wzrost o 0,2 proc. m/m.

Lipcowy rezultat na poziomie 0,6 proc. m/m był nadzwyczaj wysoki, jednak po wykluczeniu środków transportu produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 0,4 proc. m/m, podczas gdy w lipcu już tylko o 0,3 proc. m/m. Dziś na sesji azjatyckiej obserwować można było przewagę spadków. Na giełdzie w Szanghaju słabo zaprezentowały się akcje banków oraz spółek wydobywczych, co przełożyło się na zniżkę indeksu Shanghai Composite o 1,89 proc. Z kolei po wczorajszych wzrostach na giełdzie w Tokio, dzisiejszą sesję indeks Nikkei 225 zakończył na nieznacznym minusie, tracąc 0,07 proc. Wczorajszy optymizm, dziś był zdecydowanie mniejszy, gdyż inwestorzy pozostają ostrożni w ocenach skuteczności przeprowadzonej interwencji walutowej.

Dziś na parkietach europejskich obserwować można przewagę spadków. Widać, że inwestorzy na Starym Kontynencie czekają na rozstrzygnięcie na amerykańskich giełdach. Dopóki indeksy na Wall Street przebywać będą w konsolidacji tuż poniżej istotnych oporów dopóty nie należy spodziewać się bardziej zdecydowanych ruchów na giełdach europejskich. Dziś warto zwrócić uwagę na publikacje cotygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz indeksu Fed Filadelfia.

Michał Fronc
DM TMS Brokers S.A.

du8psbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du8psbm