Zmiany w sanatoriach. Leczenie ma być dostępne dla kolejnej grupy

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) planuje rozszerzenie dostępu do leczenia sanatoryjnego o kolejną grupę. Chodzi o pacjentów w wieku od 3 do 6 lat, którzy cierpią na choroby neurologiczne. Z projektu wynika, że zmiany mogą wejść w życie już 1 lipca 2025 r.

NFZ chce, żeby kolejna grupa miała dostęp do sanatorium
NFZ chce, żeby kolejna grupa miała dostęp do sanatorium
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Maria Glinka

Uwagi do projektu przygotowanego przez NFZ można zgłaszać do 30 kwietnia 2025 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Trendy komunijne w 2025 r. Ile trzeba zapłacić za talerzyk?

Sanatorium dla kolejnej grupy. NFZ chce zmian

Portal rynekzdrowia.pl podaje, że NFZ przygotował projekt nowelizacji dotyczący leczenia sanatoryjnego, który ma na celu poszerzenie grupy pacjentów uprawnionych do korzystania z tej formy leczenia.

Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest rezygnacja z wymogu wskazywania konkretnych jednostek chorobowych jako podstawy skierowania dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dzięki temu dzieci w wieku od 3 do 6 lat będą mogły korzystać z leczenia sanatoryjnego pod opieką dorosłych.

Serwis wskazuje, że chodzi o dzieci nie tylko z mózgowym porażeniem dziecięcym, lecz także te, które cierpią na schorzenia neurologiczne o zbliżonym obrazie klinicznym, gdzie rozpoznaniem zasadniczym lub chorobą współistniejącą jest jednostka chorobowa według międzynarodowej klasyfikacji ICD 10: G80, G81, G82, G83. 

Projekt zakłada również uproszczenie procedur administracyjnych. NFZ planuje zrezygnować z obowiązku przekazywania w formie papierowej informacji o niestawieniu się pacjenta na leczenie czy przerwaniu programu. Ma to na celu ograniczenie biurokracji i usprawnienie obiegu informacji.

Koszty w sanatorium. Za posiłki czasami trzeba zapłacić

Obecnie NFZ oferuje pięć głównych rodzajów leczenia uzdrowiskowego, w tym szpitalne i sanatoryjne leczenie dla dorosłych oraz rehabilitację uzdrowiskową. Wszystkie te formy są dostępne dla osób ubezpieczonych po uzyskaniu skierowania od lekarza prowadzącego.

Pobyt w ośrodkach uzdrowiskowych jest głównie pokrywany przez NFZ. Od tej zasady istnieją jednak liczne wyjątki, a jeden z nich dotyczy wyżywienia.

Kuracjusz, który na co dzień korzysta w swoim jadłospisie z diety wegetariańskiej, wegańskiej czy bezglutenowej i nie posiada zaświadczenia od lekarza, że taka dieta jest mu niezbędna do zachowania dobrego zdrowia, musi dodatkowo zapłacić w sanatorium. Dopłaty do specjalnych posiłków wynoszą od 10 zł do 25 zł za dzień.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny wyjaśnił, że podmioty lecznicze nie muszą "dostosowywać się do indywidualnych życzeń i preferencji żywieniowych pacjentów wynikających z obecnie stosowanych popularnych diet".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)