Trwa ładowanie...
d10qzpi
d10qzpi

Inwestycje nie są głównym czynnikiem w tworzeniu miejsc pracy - raport NBP

16.09. Warszawa (PAP) - Główną przyczyną tworzenia miejsc pracy w Polsce są nakłady na zwiększenie mocy wytwórczych w odpowiedzi na wzrost popytu. Większość firm deklaruje brak...
Share
d10qzpi

16.09. Warszawa (PAP) - Główną przyczyną tworzenia miejsc pracy w Polsce są nakłady na zwiększenie mocy wytwórczych w odpowiedzi na wzrost popytu. Większość firm deklaruje brak związku pomiędzy inwestycjami i zatrudnieniem, a także nakładami na innowacje a zatrudnieniem - wynika z raportu NBP "Badanie ankietowe rynku pracy 2013".

"W Polsce większość firm deklaruje brak związku pomiędzy innowacjami i poziomem zatrudnienia (w tym także ze względu na rotację pracowników). Dla tych firm, gdzie innowacje rzutowały na zatrudnienie, więcej firm w kategoriach netto tworzyło miejsca pracy. Ok. 1/4 firm wdrażających innowacje redukowało załogę. Najsilniejszą motywacją do tworzenia nowych miejsc pracy jest konieczność zwiększenia mocy wytwórczych (niekoniecznie związana z innowacjami)" - napisano w raporcie NBP.

NBP zaznacza, że w 2012 roku znacząco spadła liczba firm deklarujących tworzenie nowych miejsc pracy.

d10qzpi

"Spadek widoczny jest niezależnie od motywacji, ale najsilniej w odniesieniu do rozbudowy mocy wytwórczych (także plany rozbudowy mocy wytwórczych są skromne w porównaniu do lat ubiegłych). Wzrosła liczba firm deklarujących realizację przedsięwzięć innowacyjnych, lecz nie miało to przełożenia na zatrudnienie - w jeszcze większym stopniu niż w ostatnich dwóch latach nakłady na innowacje nie przekładają się w polskich firmach na zatrudnienie" - napisano.

"Spowolnienie gospodarcze ujawniło nową tendencję - znacznie mniej przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnianie nowych pracowników, wobec odejść stosując zmiany w przydziale obowiązków lub zwiększenie wymiaru czasu pracy już zatrudnionych pracowników" - dodano.(PAP)

jba/ ana/

d10qzpi

Podziel się opinią

Share
d10qzpi
d10qzpi