Trwa ładowanie...

Izba Celna z Białej Podlaskiej przekazała w 2013 r. do budżetu 4 mld zł

Blisko 4 mld zł z ceł, podatków i innych opłat trafiło w 2013 r. do budżetu za pośrednictwem Izby Celnej w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Jej funkcjonariusze zatrzymali 6,6 mln przemycanych paczek papierosów o wartości blisko 72 mln zł.

Share
Izba Celna z Białej Podlaskiej przekazała w 2013 r. do budżetu 4 mld złŹródło: WP.PL
dj3gqih

Izba Celna w Białej Podlaskiej odpowiada za obszar województwa lubelskiego i obsługuje najdłuższy polski odcinek granicy Unii Europejskiej - z Białorusią i Ukrainą, liczący 467 km.

W 2013 r. celnicy bialskiej izby odprawili ponad 1 mln samochodów ciężarowych oraz 3,8 mln samochodów osobowych, 76 tys. autokarów i 11,5 mln podróżnych. Odprowadzili do budżetu blisko 4 mld zł z tytułu ceł, podatków i innych opłat - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.

- Ruch na granicy rośnie. W ubiegłym roku odprawiliśmy o około 4 proc. samochodów ciężarowych więcej niż w 2012. Samochodów osobowych było o 3 proc. więcej, autokarów o 13,5 proc., natomiast podróżnych o 7,5 proc. więcej - powiedziała Siemieniuk.

dj3gqih

Najczęściej przemycanym towarem były papierosy. W ubiegłym roku celnicy zatrzymali 6,6 mln paczek papierosów o szacowanej wartości rynkowej blisko 72 mln zł. Zniszczyli około 13 mln paczek pozostających w depozycie Służby Celnej. W 2012 r. celnicy zajęli 8,4 mln paczek papierosów, a rok wcześniej - 10,4 mln paczek.

"Ostatnio zmieniają się kierunki przemytu papierosów do Unii Europejskiej. Obecnie Niemcy wskazują, że napływ na ich terytorium nielegalnych papierosów ze wschodu jest około trzykrotnie mniejszy, od dokonywanego szlakami wiodącymi z południa" - dodała Siemieniuk.

W ubiegłym roku bialscy celnicy zatrzymali też 21,5 tys. litrów nielegalnego alkoholu, blisko 66 tys. sztuk towarów mogących naruszać prawa własności intelektualnej i przemysłowej oraz 75 kg bursztynu.

W lutym ubiegłego roku na granicy z Ukrainą w Dorohusku celnicy zatrzymali ponad pół tony koralowców rafotwórczych; to największy tego typu przemyt w Polsce. W kwietniu w Terespolu zajęli kilkaset przemycanych monet polskich i rosyjskich z XVI i XVII wieku, a także ponad 20 tys. tabletek i ampułek nielegalnych anabolików. W sierpniu w Hrebennem zatrzymali zaś dziewięć żywych papug, wśród których były okazy chronione Konwencją Waszyngtońską.

W Izbie Celnej w Białej Podlaskiej funkcjonują trzy urzędy celne - w Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu oraz 17 oddziałów celnych, w tym 11 granicznych. Zatrudnionych jest tam 1900 funkcjonariuszy i pracowników.

dj3gqih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj3gqih