Trwa ładowanie...
d3zg82a
izfia
07-03-2013 13:31

IZFiA zapowiada w '13 prace nad szeregiem zmian legislacyjnych

07.03. Warszawa (PAP) - Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami zamierza w 2013 roku pracować nad szeregiem zmian legislacyjnych, dotyczących m.in. III filaru systemu...

Share
d3zg82a

07.03. Warszawa (PAP) - Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami zamierza w 2013 roku pracować nad szeregiem zmian legislacyjnych, dotyczących m.in. III filaru systemu emerytalnego, PPE oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych - poinformował prezes IZFiA Marcin Dyl na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Zgodnie z propozycjami IZFiA, zmiany w przepisach dotyczących III filaru systemu emerytalnego mogłyby objąć zachęty podatkowe dla programów IKE i IKZE, w tym zwolnienie wypłat środków z IKZE z podatku dochodowego od osób fizycznych albo wprowadzenie opodatkowania wypłat z IKZE zryczałtowanym podatkiem dochodowym od zysków kapitałowych, a także uregulowanie kwestii kwotowego limitu wpłat na IKZE.

"Patrząc na to, że liczba aktywnych kont IKZE jest śladowa, można powiedzieć, że mechanizm w obecnym kształcie nie wypalił. Potrzebne są nowe pomysły, prace nad nimi trwają w ministerstwie pracy" - powiedział Dyl.

Nowe rozwiązania dotyczące PPE mogłyby objąć m.in. ulgi podatkowe, w tym możliwość odliczenia od dochodu kwot wpłacanych do PPE, możliwość tworzenia PPE dla pracowników jednostek sektora finansów publicznych, umożliwienie odprowadzania składek w zmiennej wysokości w zależności od kondycji finansowej pracodawcy, umożliwienie byłym pracownikom samodzielnego opłacania składki dodatkowej, a także zachęty finansowe i podatkowe dla pracodawców.

d3zg82a

IZFiA wskazuje, że zmiany ustawy o funduszach inwestycyjnych powinny zmierzać m.in. w kierunku liberalizacji przepisów o zakresie tajemnicy zawodowej w kontekście publikacji danych o składnikach aktywów funduszu, co poprawi transparentność polskich funduszy.

Izba chce też, by w ustawie była możliwość przeprowadzania transakcji między subfunduszami wydzielonymi w jednym funduszu, co spowoduje niższe koszty transakcyjne dla uczestników funduszy.

Kolejne propozycje IZFiA obejmują poszerzenie katalogu lokat FIO na jednostki SFIO, umożliwienie łączenia parasolowych FIO i SFIO, liberalizację przepisów ustawy w zakresie sekturytyzacji. Izba chce też zaproponować modyfikację zasad wyceny niepłynnych aktywów funduszy.

Wśród zmian, które wejdą w życie w tym roku, prezes Dyl wymienia KII (Key Investor Information), który będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje o funduszu inwestycyjnym na jednej kartce.

"Rozwiązanie to dotyczy FIO i SFIO i zacznie obowiązywać od maja 2013 roku. Dla klientów funduszy będzie to oznaczało większą przystępność, czytelność, przejrzystość, ujednolicenie i porównywalność funduszy" - powiedział Dyl. (PAP)

pr/ ana/

d3zg82a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zg82a
d3zg82a