Jak długo ścigają za mandat lub niezapłacony rachunek?
Zapomniałeś skasować bilet, złapał cię kontroler, spisał i... nic. Mija czas, nie przyszło żadne wezwanie do zapłaty, a ty się niepokoisz, co z tą sprawą. Pamiętaj, jeśli minie ponad rok, sprawa się przedawni. Nikt nie powinien cię ścigać. Ale uwaga, za inne przewinienia czy zaległości można nas ścigać znacznie dłużej.
- Pół roku temu dostałam mandat. Nie była to duża kwota i liczyłam na jakieś przedawnienie, ale niedawno przyszło mi do domu wezwanie do zapłaty na znacznie większą kwotę – mówi zielonogórska studentka Monika Kałusiewicz (22 l.).
Nasze prawo reguluje te kwestie jasno. Przewoźnik ma rok na wyegzekwowanie od nas należności za mandat. Po tym czasie następuje przedawnienie. Ale uważaj – jeśli w ciągu tego roku skieruje sprawę do sądu, bieg przedawnienia ulega zawieszeniu na czas procesu. A ten może trwać nawet kilka lat.
Z kolei kredytowy mandat karny wystawiony przez policję np. za przekroczenie prędkości, o ile podpiszesz własnoręcznie jego przyjęcie, staje się w tym momencie prawomocny. Ale jeśli nie zapłacisz wymierzonej w nim grzywny, urzędnicy wojewody i komornik, będą mieli trzy lata na jej ściągnięcie.
Przedawnienie rachunków bieżących – jak należność za telefon, prąd czy Internet – następuje po trzech latach, ale należności wobec ZUS to już inna sprawa. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma aż 10 lat od końca roku podatkowego na dochodzenie swoich roszczeń – komentuje radca prawny Mirosław Błach (45 l.).
Zobacz, jak długo mogą cię ścigać i za co:
Jazda na gapę
Przewoźnik ma rok na wyegzekwowanie mandatu, inaczej nastąpi przedawnienie. W tym czasie może skierować sprawę do sądu i wtedy w ciągu dwóch lat musi zapaść wyrok, inaczej nastąpi przedawnienie.
Nie można cię ścigać po roku.
Mandat od policji
Jeśli go nie przyjmiemy, sprawa trafia do sądu. Jeśli sąd nie zajmie się nią przez rok, sprawa się przedawnia. Jeśli sąd wszczął postępowanie – albo nie zapłacimy mandatu – sąd ma trzy lata na wydanie prawomocnego nakazu zapłaty.
Nie można cię ścigać po 3 latach.
Rachunki bieżące
Opłaty za telefon, Internet, prąd czy gaz. Operator ma trzy lata na dochodzenie roszczeń od dnia, kiedy powinna wpłynąć opłata, w tym czasie może także skierować sprawę do sądu. Potem nie może cię ścigać.
Nie można cię ścigać po 3 latach.
Abonament RTV
Operator ma 3 lata, od dnia, kiedy powinna wpłynąć opłata. W tym czasie może skierować sprawę do sądu. Były przypadki, gdy Poczta Polska domagała się opłat za 5 lat wstecz, jednak nie było to zgodne z prawem.
Nie można cię ścigać po 3 latach.
Alimenty
Przedawniają się po 3 latach od dnia, w którym powinny zostać zapłacone. Bieg trzech lat może jednak przerwać np. skierowanie sprawy do sądu.
Nie można cię ścigać po 3 latach.
ZUS
Tu ściganie może trwać bardzo długo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może domagać się od nas niezapłaconych składek przez 5 lat od dnia kiedy składki stały się wymagalne (przepis obowiązuje od 1 stycznia 2012 r.). Ale ZUS może cię ścigać przez 10 lat, jeśli składki były wymagane przed dniem 1 stycznia 2012 r.
Nie można cię ścigać po 5/10 latach.
Mandat z fotoradaru
W ciągu roku musisz dostać zdjęcie, w przypadku braku zapłaty może skierować sprawę do sądu, a tam sprawa może trwać do dwóch lat. Jeśli w ciągu dwóch lat nie będzie wyroku, następuje przedawnienie.
Nie można cię ścigać po 2 latach.
Więcej w dzisiejszym "Fakcie" Strażacy uratowali łosia od śmierci w lodowatej rzece