Jak pracownicy MSP bronią się przed kryzysem?

Kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Na szkolenia zgłaszają się pracownicy, którzy nie chcą się stać ofiarami kryzysu. Są wymagający i oczekują konkretnej pomocy.

Jak pracownicy MSP bronią się przed kryzysem?

Kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Na szkolenia zgłaszają się pracownicy, którzy nie chcą się stać ofiarami kryzysu. Są wymagający i oczekują konkretnej pomocy.

Kto szuka ten znajdzie

Firmy redukują stanowiska. W Urzędach Pracy jest coraz mniej ofert, ale chętnych na wakaty przybywa. Oczywiście to nic innego, jak scenariusz rosnącego bezrobocia. Co zrobić żeby nie dołączyć do grona ponad 10 proc. bezrobotnych Polaków?

_ Po pierwsze, spójrzmy na rynek pracy optymistycznie. Pomimo kryzysu firmy nadal szukają pracowników! Zatem pracownicy, którzy zostali zwolnieni, mają realne szanse na znalezienie nowej, dobrej pracy. Po drugie, wszystko zależy od kwalifikacji zawodowych i na tym należy się teraz skupić _ - komentuje Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Pomoc od pracodawcy

Oprócz odprawy, firma może zaoferować zwalnianemu pracownikowi niestandardową pomoc. Coraz popularniejsze stają się tzw. programy outplacementowe. Mają na celu pomoc pracownikom, którzy zostaną zwolnieni, w znalezieniu nowej pracy. Mogą również pomóc w budowaniu motywacji zespołu, który zostaje. Usługę taką opłaca pracodawca.

Jak dowodzą obserwacje firm doradztwa personalnego, obecnie coraz więcej przedsiębiorstw z sektora MSP decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Są one korzystne zarówno dla firmy, jak i dla pracownika. W oczach byłych i obecnych pracowników firma buduje pozytywny obraz, nie tracąc motywacji zespołu. Zwalnianemu pracownikowi łatwiej jest znaleźć nową pracę.

Nie każde przedsiębiorstwo sektora MSP stać jednak na takie kompleksowe rozwiązanie. Tańsze jest zaproponowanie pracownikom kursów doszkalających. Szkolenia dofinansowane ze środków unijnych kosztują niewiele, a w praktyce mogą być nawet bezpłatne. Kryzys to przecież moment, w którym firmy liczą każdy grosz. Rynek szkoleniowy jest pełen różnych ofert. Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie szukać.

_ W Akademii PARP jesteśmy otwarci na wszystkich: pracowników, pracodawców oraz osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej. Liczba miejsc jest nieograniczona. Każdy w dowolnym momencie może przystąpić do wybranego, bezpłatnego szkolenia. Wystarczy tylko dostęp do Internetu _ – deklaruje Aneta Grzyb-Hejduk.

Pomóżmy sobie sami

Wiele szkoleń jest dostępnych nie tylko dla firm, ale także dla indywidualnych odbiorców. Pracownicy coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce. Samodzielnie szukają kursów oraz szkoleń, podnoszących ich atrakcyjność dla firmy. Możliwe przecież, że nowo nabyte kompetencje pozwolą zachować pracę, a nawet awansować. Grunt to nie tracić wiary i bacznie obserwować rynek pracy.

Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 11 multimedialnych, bezpłatnych szkoleń on-line, dostępnych dla przedsiębiorców i pracowników z sektora MSP oraz dla planujących założenie własnego biznesu. Oprócz e-szkoleń, uczestnicy mogą korzystać z pomocy ekspertów oraz opiekunów dyżurujących przez 6 dni w tygodniu w godz. 8.00 - 20.00.
Więcej informacji: msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)

zwolnieniaprzedsiębiorstwomsp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)