Jak prawidłowo odpowietrzyć kaloryfer?

Gdy instalacja grzewcza pracuje, a mimo to któryś z grzejników jest chłodny, bardzo możliwe, że przyczyną jest jego zapowietrzenie. Aby usunąć powietrze z grzejnika, można skorzystać z kilku prostych metod.

Odpowietrzanie kaloryfera za pomocą odpowietrznika
Odpowietrzanie kaloryfera za pomocą odpowietrznika
Źródło zdjęć: © Getty Images | Evgen_Prozhyrko

Kaloryfery zapowietrzają się, gdy powietrze dostaje się do instalacji grzewczej. Takie kaloryfery często są nieprawidłowo napełnione wodą lub elementy instalacji są nieszczelne.

Zapowietrzony grzejnik można rozpoznać na kilka sposobów:

  • grzejnik jest zimny w górnej części, a dolna część jest ciepła.
  • grzejnik jest zimny w całości.
  • grzejnik wydaje dźwięki, takie jak świst, szum lub bulgotanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Walka z inflacją. "Prezes NBP nie powinien przypisywać sobie zasług"

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Sposób odpowietrzania grzejnika zależy od jego rodzaju. Grzejniki z odpowietrznikiem ręcznym należy odpowietrzyć za pomocą śrubokręta płaskiego, klucza nastawnego lub specjalnego klucza do odpowietrzania grzejników.

Pamiętaj, że proces odpowietrzania przeprowadza się na zimnych grzejnikach. Dokładną instrukcję odpowietrzenia znajdziesz m.in. na platformie YouTube.

Odpowietrznik znajduje się zazwyczaj na górze grzejnika. Przed otwarciem odpowietrznika, postaw pod nim naczynie, aby zebrać wypływającą wodę. Następnie, za pomocą śrubokręta, powoli odkręcaj odpowietrznik, aż usłyszysz syk powietrza. Gdy z odpowietrznika wydostanie się powietrze, a woda zacznie wypływać ciągłym strumieniem, należy zamknąć zawór.

Kaloryfery bez odpowietrznika

Stare grzejniki nie mają odpowietrzników, więc powietrze można usunąć z nich tylko poprzez odkręcenie górnego zaworu, który znajduje się przy termostacie. Aby go odkręcić, poluzuj jego śrubunek.

Należy pamiętać, że z nakrętki może wypłynąć woda, dlatego zabezpiecz miejsce pracy grubą ścierką. Po usunięciu powietrza w całości ze śrubunku zacznie lecieć sama woda. To znak, że możesz znowu zakręcić zawór.

Natomiast odpowietrzanie bardzo starych instalacji grzewczych najlepiej zlecić fachowcowi. Śrubunek w takich kaloryferach można łatwo uszkodzić, co doprowadzi do zalania mieszkania.

Źródło artykułu:WP Finanse
kaloryferciepłoodpowietrzanie grzejnika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)