Trwa ładowanie...

Jak wypełnić PIT-28? Instrukcja krok po kroku dla wynajmujących mieszkania

Wynajmujesz lub dzierżawisz mieszkanie prywatnie? Został ci jeden dzień na złożenie do urzędu skarbowego PIT-28. Formularz jest przeznaczony dla osób, które rozliczają wynajem nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zobacz, jak wypełnić deklarację podatkową.

Share
Jak wypełnić PIT-28? Instrukcja krok po kroku dla wynajmujących mieszkaniaŹródło: Fotolia, fot: Pio Si / Fotolia
d1mjg91

Zeznanie podatkowe złożą podatnicy, którzy płacą skarbówce podatek za prywatny wynajem mieszkania w formie ryczałtu (w wysokości 8,5 proc. od kwoty przychodu). Zaliczki mogą odprowadzać miesięcznie lub kwartalnie, zawsze do 20 dnia następującego miesiąca. Co ważne, składając PIT-28 nie można odliczyć kosztów innych niż czynsz, czyli wydatków na remont, wyposażenie czy opłat za media.

PIT-28 - zeznanie podatkowe za 2016 rok

Rozliczenia przychodów za 2016 rok dokonamy na 19. wersji formularza PIT-28. Numer można sprawdzić w prawym, dolnym rogu na pierwszej stronie druku. Osoba prywatnie wynajmująca mieszkanie powinna dołączyć do deklaracji również załącznik PIT-28A.

Instrukcję krok po kroku przedstawiamy na podstawie informacji z poniższego przykładu:

d1mjg91

PRZYKŁAD

U góry formularza zapisujemy identyfikator podatkowy. W przypadku wynajmu mieszkania poprawny będzie numer PESEL.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie części A. W pole "Urząd, do którego adresowane jest zeznanie" wpiszemy nazwę urzędu skarbowego, właściwego ze względu na adres zamieszkania. Element B dotyczy podstawowych danych podatnika.

d1mjg91

Część C - przychody podatnika objęte ryczałtem

W kolejnej części wykazujemy łączną kwotę przychodu, jaką osiągnęliśmy z najmu w minionym roku podatkowym.

[

]( # )

d1mjg91

Znajdujemy punkt 3., który nie wiąże się z działalnością gospodarczą i tam wpisujemy przychody "z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze".

Kwota przychodu z przykładu wynosi 21600 zł. Należy ją wprowadzić do następujących rubryk - 34., 35., 41. i 45. W pozycji 57. wykazujemy natomiast udział procentowy kwot (z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku), który wynosi 100 proc.

Część D - odliczenia od przychodów

W sekcji D po raz kolejny wpisujemy kwotę przychodu. Znajdzie się ona w punkcie 72. ("Przychód po odliczeniach") oraz 74. ("Przychód po odliczeniu odsetek").
[

]( # )

d1mjg91

Pan Jan z przykładu w 2016 roku rozpoczął wynajmowanie mieszkania. Nie poniósł z tego tytułu żadnych strat w latach poprzednich, więc w rubryce 68. pozostaje 0 zł.

Część F - podstawa opodatkowania

W sekcji F wykazujemy podstawę opodatkowania. Jeśli nie mamy żadnych odliczeń od podatku, które wykazywalibyśmy w części E, ponownie podajemy kwotę przychodu - 21 600 zł. Wartość wpisujemy do rubryki 90.

* Na następnej stronie przeczytasz dalszy ciąg instrukcji*

d1mjg91

Część G - obliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Dla przychodu z wynajmu mieszkania właściwa stawka podatku wynosi 8,5 proc. Obliczamy kwotę ryczałtu i wykazujemy ją w części G. Wartość wynikająca z przykładu to 1836 zł. Wpisujemy ją w polach: 99. (8,5 proc. kwoty), 104. oraz 107.

Części I, J - obliczenie ryczałtu i informacja o zwolnieniu

Kwotę 1836 zł, czyli ryczałt za cały rok wpisujemy również w kolejnej części zeznania podatkowego.

Informacja o wysokości należnego ryczałtu znajduje się w sekcji I. Wartość wpisujemy do rubryki 114. Kolejny element formularza dotyczy zwolnienia w roku podatkowym. Zaznaczamy trzeci kwadracik: NIE.

d1mjg91

Część K - obliczenie kwoty ryczałtu do zapłaty lub nadpłaty

Następny fragment deklaracji dotyczy kwot ryczałtu, zapłaty oraz ewentualnej nadpłaty.

[

]( # )

Uzupełniamy dwie rubryki. Pierwsze pole 118. dotyczy kwoty wpłaconego ryczałtu za miesiące od stycznia do listopada poprzedniego roku podatkowego. Zgodnie z przykładem, podatnik płacił zaliczki w wysokości 153 zł miesięcznie. Za jedenaście miesięcy wyszło więc łącznie 1683 zł i taką wartość wprowadzamy.
Pozycja 119. to natomiast kwota pozostała do zapłaty, czyli zaliczka za miesiąc grudzień (ponownie 153 zł). Nadpłata w tym przypadku nie wystąpi. Wartość pola 111. była równa 0 zł.

Część L - kwoty ryczałtu w poszczególnych miesiącach (kwartałach)

W sekcji L wykazujemy zaliczki ryczałtu opłacone w ciągu roku.

[

]( # )

W pola od 121. do 131. wpisujemy tę samą kwotę zaliczki, opłacanej miesięcznie - 153 zł. Jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie, w rubrykach 123., 126. oraz 129. powinien odnotować wartość wpłat za trzy miesiące. Sumę za jedenaście miesięcy wprowadzamy natomiast do rubryki 132. W podanym przykładzie kwota ryczałtu od stycznia do listopada wyniosła 1683 zł (11*153).
Pole 133. jest zarezerwowane dla pozostałej zaliczki na grudzień, którą należy zapłacić do 20 stycznia 2017 roku. Zgodnie z obliczeniami oraz informacją w części K wynosi ona 153 zł.

Jak wypełnić PIT-28A?

W formularzu PIT-28A w lewym, górnym rogu odnotowujemy numer identyfikacji podatkowej, czyli ponownie numer PESEL. Określamy również rok podatkowy, za który wypełniamy deklarację. W tym przypadku należy więc wpisać 2016 rok.

[

]( # )

Załącznik ma podobną strukturę do podstawowego zeznania podatkowego. W części A ponownie wprowadzamy dane identyfikujące - imię, nazwisko i datę urodzenia.

W sekcji B znajdują się informacje dotyczące prowadzonej działalności. Pole B1 należy uzupełnić o właściwy rodzaj, czyli w tym przypadku będzie to "najem". Następnie, podatnika wynajmującego mieszkanie interesuje jedynie punkt 2., związany z przychodami "z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze". W rubryce 14. wpisujemy łączną kwotę za cały rok - 21600 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1mjg91

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mjg91
d1mjg91