Trwa ładowanie...
dbi7ew2

Jak zamawiać z USA w Black Friday? Kiedy zapłacimy cło i podatek?

Już za chwilę Black Friday, czyli amerykańskie - a dziś już w zasadzie światowe - "święto" promocyjnych zakupów. Legendarne przeceny trudno jednak znaleźć w Polsce, są głównie za oceanem. Może więc warto szukać u źródła. Podpowiadamy, jak kupować z USA.
Share
Czy w Black Friday Stany to morze okazji? Tak, ale trzeba uważać, by w nim nie utonąć
Czy w Black Friday Stany to morze okazji? Tak, ale trzeba uważać, by w nim nie utonąćŹródło: WP.PL, Fot: Aleksandra Łukasiewicz
dbi7ew2

W "polski" Black Friday promocje są najczęściej dość marne, a często i sztucznie pompowane, o czym pisałam tutaj. Za to w ojczyźnie Black Friday można znaleźć prawdziwe okazje cenowe zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Tylko jak z nich skorzystać w Polsce?

Nie zawsze jest to łatwe, dlatego przygotowałam dla was parę wskazówek. Warto wcześniej rozważyć wszystkie za i przeciw, w szczególności kiedy w grę wchodzi oclenie i opodatkowanie paczki.

Zacznijmy jednak od początku.

dbi7ew2

Zobacz też: UOKiK namawia do bojkotu sklepów

Sprawdź podstawowe informacje

Przede wszystkim, nie zdziwcie się, że część witryn amerykańskich sklepów internetowych nie będzie w ogóle działać. Dzieje się tak przez RODO i często nawet VPN, ukrywający prawdziwy adres w sieci, nie pomoże. Tak jest np. w przypadku sklepu sportowego EastBay.

dbi7ew2

Jednak jeżeli już strona nam się wczytuje, w pierwszej kolejności warto sprawdzić czy sklep oferuje w ogóle wysyłkę do Polski. Niestety, dużo sklepów nam odpada na tym etapie – jak chociażby popularny Walmart.

Są co prawda firmy, które zajmują się "wynajmem" wirtualnych amerykańskich adresów, gdzie przesyłka jest przepakowywana i wysyłana następnie do kraju docelowego, ale często koszt takiej operacji sprawia, że okazyjne zakupy nie są już wcale opłacalne. W tym przypadku warto mieć rodzinę lub znajomych w USA, do których możemy zamówić dany produkt i dogadać się co do dalszej wysyłki.

Jeżeli sklep wysyła do Polski, sprawdźmy, ile to kosztuje. Niestety, często wysyłka jest na tyle droga, że zakup jest zupełnie nieopłacalny. Z drugiej strony, jeżeli osiągniemy jakiś pułap finansowy zamówienia, niektóre sklepy oferują darmową wysyłkę nawet poza Stany.

dbi7ew2

Mając i to sprawdzone, przejdźmy do zakupów. Wcześniej warto założyć sobie konto do płatności internetowej PayPal. Bardzo dużo amerykańskich sklepów preferuje właśnie ten sposób. Przydatne może być też konto w internetowym "banku" typu Revolut, gdzie kurs walutowy jest bardzo korzystny.

Wszystko się zgadza? Możemy zatem przejść do zakupów. Ważna rzecz do odnotowania: mamy oczywiście prawo do zwrotu towaru, ale w przypadku zakupów z USA wysyłka za wielką wodę może być kosztowna i kłopotliwa. Kupujmy więc rozważnie.

Czytaj też: Black Friday 2019. Podpowiadamy, jak i gdzie szukać najlepszych promocji

   iStock.com
Źródło: iStock.com

Zakupy z USA nie muszę być drogą przez mękę, ale warto je robić z głową.

dbi7ew2

Co z podatkami?

Przejdźmy teraz do najważniejszego. Robiąc zakupy w amerykańskich sklepach internetowych, trzeba mieć na uwadze jeszcze jeden ważny aspekt: cło i podatek VAT. Nasza przesyłka, ponieważ jest spoza Unii Europejskiej, przechodzi przez Urząd Celny. I tutaj jest już kilka wariantów, od których zależy czy będziemy musieli dopłacić do zakupów i ile. Opłata nie powinna jednak przekroczyć 10 proc. wartości towaru.

Lista produktów zwolnionych z opłat celnych jest bardzo długa (wchodzą w to np. telefony komórkowe), szczególnie jeżeli chodzi o towary niewielkiej wartości, czyli których wartość rynkowa nie przekracza 150 euro. Nie dotyczy to wyrobów alkoholowych, tytoniowych i perfum, na które obowiązuje osobna akcyza.

To już jest trochę kwestia loterii, czy nasza paczka zostanie sprawdzona, czy nie, ponieważ są to kontrole wyrywkowe. A co jeżeli spotka to naszą przesyłkę? Jest kilka opcji.

dbi7ew2

Wyjaśnia to firma Polamer, od lat zajmująca się przesyłkami na linii USA-Polska. "Fakt czy paczka zostanie oclona i obciążona podatkiem VAT, zależy tylko i wyłącznie od urzędnika służby celnej w Polsce. Ani klient, ani firma Polamer [lub inna firma odpowiadająca za przesyłkę - red.] nie mają wpływu na decyzje Urzędu Celnego. Wpływ na taką decyzję ma kilka czynników (m.in. deklarowana wartość towarów, aktualna wartość towarów, fakt czy towary są nowe, czy używane). Zwolnione z cła i VAT-u są paczki o charakterze upominkowym o wartości towarów do 45 euro, gdzie wszystkie koszty związane z przesyłką ponosi nadawca. Przesyłki o wartości towarów do 150 euro mogą zostać zwolnione z cła, ale podlegają opłacie VAT-u w wysokości 23 proc."

Czytaj też: Black Friday. 5 trików, które będą cię drogo kosztować. "Na zakupy idzie myśliwy, wraca jeleń"

Co, gdy nasza przesyłka zostanie zatrzymana do kontroli? Otrzymamy wtedy list z prośbą przesłania potwierdzenia zakupu (dowolny dokument transakcji, gdzie widoczna jest wartość przesyłki). Następnie dostaniemy informację o możliwości odbioru paczki w Urzędzie Pocztowym i to właśnie wtedy będziemy musieli wnieść wszystkie wyżej opisane opłaty plus dodatkowo opłaty manipulacyjne (od kilku do kilkunastu złotych).

Czytaj też: Black Friday: gwiazdki, mały druk i wyłączenia

Mimo że zakupy ze Stanów potrafią być kłopotliwe, to nie warto się zniechęcać, szczególnie jeżeli chodzi o drobniejsze przedmioty. W dalszym ciągu często amerykańskie oferta jest dużo bardziej interesująca, po prostu trzeba kupować z głową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbi7ew2

Podziel się opinią

Share
dbi7ew2
dbi7ew2