Jak zdobyć dobrą pracę? Oto 11 rad na 2011 rok
Nadchodzi nowy rok, a ty wciąż na bezrobociu. Nadszedł czas, aby przełamać złą passę. Motto na rok nadchodzący: znajdź ofertę dla Ciebie najodpowiedniejszą i zrób wszystko by stać się idealnym kandydatem na dane stanowisko. Radzimy zebrać swoje doświadczenia z roku mijającego. Przemyśl to, co poszło źle, co trzeba naprawić i wyciągnij wnioski. Oto, jak odwrócić sytuację na swoją korzyść i w 2011 zdobyć dobrą pracę i dobre pieniądze.
1. Ogranicz poszukiwania
Przestań oglądać się za pracami, do których nie masz przygotowania i kwalifikacji. To strata czasu. Zamiast rzucania się na oślep na każdą ofertę, skup się na tych, do których jesteś dobrze przygotowany. Zaoszczędzisz czas i nerwy. Zastanów się czy jeśli miałbyś rozpocząć prace jutro, czy masz wszystkie umiejętności, które potrzebne są do wykonywania danego zawodu. Czy posiadasz odpowiednie doświadczenie? Większość firm chce zatrudnić kogoś, kogo nie trzeba specjalnie przeszkalać.
2. Zastanów się czego chcesz
Zadaj sobie pytanie: „Do jakiego rodzaju pracy naprawdę się nadaję?”. „Jakie umiejętności mogę zaoferować pracodawcy?”, Jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi, zrób listę posiadanych umiejętności i na tej podstawie przeszukuj oferty pracy. Odpowiadaj na te ogłoszenia, które najbardziej pasują do twojej listy.
3. Dokonaj ewaluacji swoich możliwości
Jeśli czujesz, że wykorzystałeś już wszystkie możliwe oferty pracy na ziemi i nadal nie możesz znaleźć zatrudnienia, być może nadszedł czas, aby zdobyć nowe kwalifikacje. Skorzystaj z bezpłatnych kursów doszkalających, jakie oferuję różne ośrodki szkoleniowe. Odwiedź urząd pracy, który pomaga w przekwalifikowaniu.
4. Wyznacz sobie cel
Cele pośrednie, mniejsze, krótkoterminowe, zmuszą cię do ciągłego rozwoju. Nie pozwolą ci spocząć na laurach. Pozwolą na bieżącą ocenę Twoich postępów w poszukiwaniu pracy. Nałóż na siebie odpowiedzialność ze realizację tych celów. Sprostanie małym celom spowoduje wzrost własnej wartości i zmotywuje do dalszego poszukiwania pracy.
5. Spróbuj czegoś nowego
Pamiętaj, że nie ma nic gorszego od rutyniarstwa. Stwórz nową strategię w poszukiwaniu pracy. Zamiast ciągłego przeszukiwania ofert w Internecie, pomyśl o innych sposobach na dotarcie do potencjalnego pracodawcy. Idź do urzędu pracy lub agencji pośredniczącej. Roznieś swoje aplikacje po firmach. Wyjdź do pracodawcy. Zrób coś nietypowego. Wieloaspektowe podejście pomoże w realizacji celu głównego jakim jest zatrudnienie. 6. Złap za nogi na konkurencję
Jeśli znajdziesz wymarzoną ofertę, zrób coś co pozwoli wyróżnić Ci się z tłumu. Zaskocz pracodawcę. Dowiedz się o nim jak najwięcej i pomyśl jak sprawić żebyś został zauważony.
7. Popracuj nad swoją reputacją w Internecie
Zadbaj o swój wizerunek na portalach społecznościowych. Przyszły szef z pewnością przeszuka Internet w celu wyrobienia sobie opinii na twój temat. Nie zapominaj o usunięciu nieodpowiednich zdjęć, tekstów, komentarzy.
8. Załóż swoją stronę internetową
Blog lub strona internetowa jest doskonałym pomysłem na promocję własnej osoby. W ten sposób zaprezentujesz swoje umiejętności i talenty w sposób interesujący i profesjonalny. Zaznaczysz również swoją obecność w świecie multimedialnym i zaskoczysz pracodawcę.
9. Bądź na bieżąco
Nawet jeśli jesteś bez pracy staraj się śledzić to, co dzieje się dookoła ciebie. Interesuj się otaczającym Cię światem. W ten sposób będziesz mieć więcej pomysłów na to gdzie szukać zatrudnienia, dowiesz się która firma właśnie rekrutuje. Wiedza na temat życia społeczno-politycznego pomoże Ci też zabłysnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
10. Lansuj się
Pozbądź się skromności. Pewność siebie jest gwarantem sukcesu. Bądź dobrze przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli podczas rozmowy padnie pytanie o twoje mocne strony, wymień co najmniej kilka przykładów.
11. Nie daj się złamać
Przygotuj się na dobre i złe chwile. Staraj się jednak nie tracić wiary w siebie. Pozytywne nastawienie da lepsze rezultaty niż depresja i użalanie się nad sobą. Wyciągnij lekcje z niepowodzeń i staraj się nie popełniać podobnych błędów w przyszłości. Brak zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne może oznaczać, że nadszedł czas, aby dokonać ponownej oceny swoich umiejętności.
JK