Trwa ładowanie...
d24uxqo

Jak zmotywować pracowników?

Prognozy na rok 2013 nie napawają optymizmem - pracodawcy nie będą mogli pozwolić sobie na podwyżki dla pracowników. Czy przedsiębiorstwa są zatem skazane na spadek motywacji i zaangażowania zatrudnionych? Nie! Wynagrodzenia to nie jedyne metody, którymi firma może motywować kadrę.

d24uxqo
d24uxqo

Wielu pracodawców traktuje wynagradzanie finansowe jako jedyne narzędzia motywacji. Według badania Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego 61 proc. polskich przedsiębiorstw stosuje ten motywator. – Płace są postrzegane przez pracowników jako jeden z najważniejszych elementów motywacji. Jednak równie wysoko cenione są możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji zawodowych – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP. Potwierdzają to badania Employer Branding Institute „Kariera Profesjonalisty”: 50 proc. pracowników motywują wynagrodzenia, 52 proc. – rozwój zawodowy.

Aby podnieść zaangażowanie pracowników, zwłaszcza w czasach słabszej koniunktury, warto sięgnąć po narzędzia pozapłacowe. Nie muszą one oznaczać dodatkowych kosztów. Dobrym motywatorem jest uznanie ze strony przełożonego, rozmowa, udzielanie informacji zwrotnych. Dla pracownika ważna jest satysfakcja z wykonywanych zadań. Warto przeanalizować stanowiska i zastanowić się nad zmianą zakresu obowiązków. Plany szkoleniowe i rozwojowe motywują pracowników i podnoszą wydajność ich pracy.

Sceptycy są jednak innego zdania. Według ich opinii szkolenia są drogie, ich realizacja trwa długo i odciąga pracowników od pracy, a w czasie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorstwa nie mają funduszy na inwestowanie w systemy szkoleniowe i rozwój pracowników. Istnieją jednak szkolenia, które mogą przybierać różne formy. E-learning, uczenie społecznościowe i dzielenie się wiedzą w sieci to przykłady nowoczesnych metod. Przy budowie programów szkoleniowych można też korzystać z otwartych, bezpłatnych projektów.

Akademia PARP to świetny przykład takiego otwartego projektu. Można tu wziąć udział w wielu e-learningowych szkoleniach biznesowych, stworzyć własną społeczność uczącą i przygotować indywidualną ścieżkę szkolenia. Pracodawca może rozpocząć od szkolenia umiejętności kierowniczych – aby przekonać się, jakie są metody motywowania pracowników oraz sposoby dopasowania motywacji do osoby. W szkoleniu „Umiejętności osobiste” znajduje się wiedza na temat automotywacji – jak ją pobudzić i poradzić sobie ze zniechęceniem.

d24uxqo

Dzięki Akademii PARP polskie przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na szkolenia e-learning, które operują przykładami z praktyki biznesowej i są dostosowane do realiów gospodarczych w Polsce. Na portalu szkoleniowym pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajdują się 34 bezpłatne szkolenia e-learning. Ukończenie szkolenia promowane jest certyfikatem.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)

d24uxqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24uxqo