Jaki dyplom daje dobrze płatną pracę?
Kończysz studia, idziesz do pracy i zarabiasz kokosy. Każdy młody człowiek marzy o takim scenariuszu. Zdobycie jakiego dyplomu umożliwia jego realizację?
Kończysz studia, idziesz do pracy i zarabiasz kokosy. Każdy młody człowiek marzy o takim scenariuszu. Zdobycie jakiego dyplomu umożliwia jego realizację?
Atrakcyjna perspektywa zatrudnienia, wysokie zarobki i godny byt możliwe będą jedynie wtedy, gdy kierunek studiów wybrany będzie rozsądnie i zgodnie z zapotrzebowaniami rynku. Doświadczenie pracodawców potwierdza, że obecnie studia to nie tylko poszerzanie horyzontów i czas na wyszumienie się młodego człowieka. To przede wszystkim inwestycja we własną przyszłość.
*Prawnik z doświadczeniem *
Cenione zawody niewątpliwie są dochodowe, ale czy jest tak od samego początku? - Tuż po dyplomie na pewno nie zarabia się dużo po prawie – mówi Aleksandra Paszkiewicz, specjalista ds. personalnych w Workexpress. - Z rozmów z kandydatami na prawnika wynika, że są to bardzo przeciętne wynagrodzenia. Dopiero osoby z dużo większym doświadczeniem mają możliwość uzyskania większych zarobków. Zresztą podobnie jest po studiach medycznych. I one na starcie nie umożliwiają dużych zarobków, ale później wygląda to znacznie lepiej. Na pewno sporo można zarabiać po ukończeniu farmacji lub nawet dwuletniego studium, choć to też zależne jest od apteki, jak jest duża, jakie ma godziny otwarcia itp. Zarobki na starcie to np. 2 000 netto, co można dość szybko podwoić.
*Inżynier ma dobrze * Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło w życie program, który ma na celu zwiększenie liczby absolwentów kierunków ścisłych na polskich uczelniach. Nie maleje przecież zapotrzebowanie na specjalistów po kierunkach politechnicznych, takich jak fizyka techniczna, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria środowiska i tym podobne. Ukończenie tych kierunków wiąże się z atrakcyjnymi perspektywami zatrudnienia, ponieważ polski rynek pracy przepełniony jest osobami z wykształceniem humanistycznym, natomiast brak jest specjalistów zajmujących się naukami ścisłymi.
- Inżynier z bardzo dobrą znajomością języka obcego (angielski, niemiecki, czasami francuski,) może liczyć na dobre zarobki tuż po studiach. Aczkolwiek warto podkreślić, że studia inżynierskie nie we wszystkich specjalnościach dają „kokosy” – podkreśla Aleksandra Paszkiewicz z Workexpress. - Na pewno budownictwo daje wiele możliwości, podobnie jak kierunki IT.
Wszechstronny jak grafik
Grafikiem komputerowym może zostać każdy. Jednak studia na Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku grafika lub projektowanie graficzne stanowią najlepsze przygotowanie do tego zawodu. Młody człowiek z dyplomem w ręku ma duże pole do popisu, a co za tym idzie, spore szanse na dobry zarobek. Efekt pracy grafika komputerowego znajdziemy niemal wszędzie. Może przybrać postać reklamy w prasie, telewizji, Internecie lub na billboardach, a także folderu, ulotki itp. Graficy zajmują się także tworzeniem etykiet na opakowaniach produktów, materiałów reklamowych i wizytówek.
Osoba wykonująca taką pracę musi być wszechstronna w różnych dziedzinach twórczości wizualnej - grafice, malarstwie, projektowaniu przemysłowym, animacji filmowej. Niezbędna jest wiedza operacyjna na temat programów graficznych.
Graficy komputerowi pracują zazwyczaj na własny rachunek. Jeśli są cenieni na rynku, mogą wykonywać zlecenia nawet za kilkanaście tysięcy złotych jedno.
Znajdź dobrą firmę
Planując karierę zwrócić należy uwagę na to, że równie ważna jak dyplom jest firma, w której młody człowiek zaczyna pracę w zawodzie. Najszybciej awansuje, a co za tym idzie, zarobi w tzw. start-up'ach, czyli nowych firmach. Wiele zależy również od branży, w jakiej takie przedsiębiorstwo działa.
Wśród studentów wielu uczelni sporą popularnością cieszą się firmy doradcze, z branży FMCG i banki. Promują się na uczelniach, biorą udział w targach pracy, organizują konkursy, praktyki i staże. W tych branżach możliwy jest też szybki awans. Na brak zainteresowania ze strony pracodawców, a tym samym dobre finanse, nie będą narzekali pasjonaci zagadnień związanych z komunikacją, mediami społecznościowymi, ePR-em i marketingiem internetowym.
ml/AS