Trwa ładowanie...

Jakie są wynagrodzenia w firmach?

Wśród kierownik wyższego oraz średniego szczebla tradycyjnie najwięcej zarabia się w pionie finansów

Jakie są wynagrodzenia w firmach?Źródło: thinkstock
d1zvxlf
d1zvxlf

Wynagrodzenia dyrektorów

Pionami, w których od wielu lat zarabia się w firmach najwięcej są Finanse (z księgowością) oraz Marketing. Jak pokazują wyniki najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources, w tym roku jest podobnie. Rekordzistami są dyrektorzy pionów finansów w firmach, którzy zarabiają (a to i tak wyniki uśrednione, a więc w wielu firmach może być to znacznie więcej) niecałe 19 tys. zł brutto miesięcznie. O ok. 1000 zł mniejsze są pensje dyrektorów marketingu i administracji, ze średnimi pensjami odpowiednio 17,8 tys. zł i 17,6 tys. zł. Relatywnie najsłabiej wynagradzanymi w firmach dyrektorami, są dyrektorzy działu badań i rozwoju (z ang. Research&Development – R&D) i informatyki (IT), z pensjami przekraczającymi 15 tys. zł.

Polecamy serwis internetowy www.hrstandard.pl Wynagrodzenia kierowników

Na poziomie kierowników prym ponownie wiodą piony finansów i marketingu, z pensjami na poziomie 10 tys. zł brutto. Tuż za nimi są kierownicy w pionach IT i inżynierii zarabiający ok. 9,5 tys. zł. Najsłabiej w tym zestawieniu wypadają kierownicy w pionie produkcji (7,8 tys. zł) i obsługi klienta (6,8 tys. zł.).

Polecamy serwis internetowy www.hrstandard.pl Wynagrodzenia specjalistów

d1zvxlf

Nieco inaczej wygląda natomiast ranking wynagrodzeń w pionach dla specjalistów. Tu od pewnego czasu najlepiej opłacanymi pracownikami są informatycy. Co więcej – oni też mogą liczyć przez najbliższe lata będą dostawać największe podwyżki co sprawi, iż ich pozycja jeszcze wzrośnie. Typowy specjalista w dziale IT może liczyć na ok. 6 tys. zł brutto miesięcznie i jest to o ok. 500 więcej niż specjaliści w marketingu czy finansach. Na kolejnych miejscach są inżynierowie, którzy obok informatyków są drugą grupą, o którą pracodawcy muszą coraz bardziej zabiegać. Co ciekawe, specjaliści od HR-u są grupą niemal tak samo dobrze wynagradzaną jak inżynierowie, co może świadczyć o rosnącej roli pionów personalnych w strategiach firm.

Szymon Smoliński,
Konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Polecamy serwis internetowy www.hrstandard.pl

d1zvxlf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zvxlf