Trwa ładowanie...

Japonia: Giełdy dążą do fuzji

Giełdy w Tokio i Osace do jesieni zamierzają uzgodnić warunki fuzji – podała agencja Reutera. Operatorzy obu parkietów twierdzą jednak, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.
Share
Japonia: Giełdy dążą do fuzji
Źródło: AFP
d4mmfmq

Z propozycją połączenia czołowych japońskich parkietów wystąpił pod koniec ub.r. tamtejszy rząd. W marcu operator Tokijskiej Giełdy Akcji (TSE) uczynił krok w tym kierunku, ogłaszając, że przejmie Giełdę Papierów Wartościowych w Osace (OSE), specjalizującą się w obrocie kontraktami terminowymi i innymi instrumentami pochodnymi. Od tego czasu o transakcji było jednak cicho.

Jedną z przeszkód na drodze do fuzji są plany TSE, aby przed ewentualną fuzją zadebiutować na giełdzie. OSE już jest firmą publiczną, więc przejmując ją, operator giełdy w Tokio naraziłby się na zarzuty, że próbuje zyskać taki status, omijając kryteria, które sam stawia emitentom akcji. Jednocześnie TSE nie chciałaby, aby OSE została wycofana z giełdy.

Operatorowi giełdy w Osace zależy z kolei na tym, aby do połączenia parkietów doszło jak najszybciej. Fala fuzji giełd, która rozpoczęła się na świecie jesienią ub.r., zagraża bowiem konkurencyjności rynków japońskich.

Grzegorz Siemionczyk

d4mmfmq

Podziel się opinią

Share
d4mmfmq
d4mmfmq