Trwa ładowanie...

Japonia ma więcej obligacji niż Chiny

W wyniku sprzedaży przez Chiny amerykańskich papierów skarbowych ich największym posiadaczem na koniec zeszłego roku stała się Japonia – wynika z danych opublikowanych przez Departament Skarbu w Waszyngtonie.

Japonia ma więcej obligacji niż ChinyŹródło: AFP
d4jd5aw
d4jd5aw

W grudniu zagraniczni inwestorzy dokupili mniej długoterminowych amerykańskich aktywów finansowych, w tym akcji i obligacji, niż miesiąc wcześniej. Zakupy netto (różnica między kupnem a sprzedażą) wyniosły 63,3 mld USD, w porównaniu ze 126,4 mld USD w listopadzie.

To m.in. efekt tego, że już po raz drugi z rzędu papierów dłużnych amerykańskiego rządu pozbywali się Chińczycy, którzy kwestionują dominację dolara jako najważniejszej światowej waluty rezerwowej. Ograniczyli oni swoje inwestycje w amerykańskie papiery tym razem o 34,2 mld USD.

Ponieważ jednocześnie dokupiła tych papierów Japonia – wydała netto 11,5 mld USD – wyprzedziła ona Chiny i stała się ich największym posiadaczem. Miała zainwestowane na koniec roku w obligacje rządu USA 768,8 mld USD.

Mimo odwrotu Chin dług rządu USA nadal cieszy się popytem – w grudniu zagranica wydała nań 69,9 mld USD. Kupowała też akcje, a sprzedawała m.in. dług korporacyjny.

PARKIET
Tomasz Goss-Strzelecki

d4jd5aw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jd5aw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj