Trwa ładowanie...

Jasser: komitet stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w OFE

Komitet stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w OFE - napisał w piątek na Twitterze minister w kancelarii premiera Adam Jasser. Nie podał jednak, jakie rozwiązania znalazły się w projekcie.

Jasser: komitet stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w OFEŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
dfqc6hr
dfqc6hr

W czwartek Donald Tusk zapowiedział, że komitet prawdopodobnie określi minimalny limit inwestycji OFE w akcje w wysokości 75 proc., który stopniowo będzie zmniejszany. Premier zaznaczył, że on optuje za przyjęciem takiego rozwiązania. Zadeklarował też, że jest zwolennikiem zakazu reklamy OFE w czasie, kiedy obywatele będą podejmowali decyzje o tym, czy pozostać w OFE, czy nie.

Posiedzenie stałego komitetu Rady Ministrów zwołano na prośbę resortu pracy "w trybie nagłym".

W projekcie, który wysłano na piątkowe posiedzenie przewidziano, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące na decyzję, czy chcą, by 2,92 proc. pensji w postaci składki emerytalnej trafiało do OFE. Składki osób, które nie wybiorą OFE, będą ewidencjonowane na specjalnym subkoncie w ZUS. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna.

Część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach.

dfqc6hr

W myśl proponowanych rozwiązań od 3 lutego 2014 r. fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w skarbowe papiery dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. W aktualnym projekcie zrezygnowano z narzuconego OFE minimalnego 75-proc. limitu inwestowania w akcje, który miał obowiązywać przez dwa lata, licząc od 4 lutego 2014 r. Przewidziano ponadto zachęty podatkowe do oszczędzania na emeryturę na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Obniżone mają zostać opłaty pobierane przez fundusze i ZUS.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Zgodnie z projektem reklama OFE będzie zakazana do 31 lipca 2014 r., a nie całkowicie, jak proponowano pierwotnie. Za złamanie obowiązującego w tym czasie zakazu będzie grozić kara w wysokości do 3 mln zł. Potem reklama będzie możliwa, z tym że informacje o OFE powinny obiektywnie przedstawiać sytuację finansową funduszu oraz ryzyko związane z przystąpieniem do niego. Zakazana będzie reklama funduszy niespełniająca tych warunków oraz reklama wprowadzająca w błąd.

dfqc6hr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfqc6hr