Trwa ładowanie...

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń? Parlament Europejski ma pół roku na przygotowanie przepisów

Instytucje europejskie chcą ułatwić konsumentom życie, a przy okazji zmniejszyć ilość elektrośmieci. Bo o ile prościej byłoby, gdyby wszystkie urządzenia przenośne mogły być ładowane za pomocą jednolitych ładowarek?

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń? Parlament Europejski ma pół roku na przygotowanie przepisówŹródło: iStock.com, fot: ichz
dgww36r
dgww36r

Pomysł, by zobligować wszystkich producentów do używania jednego rodzaju ładowarek powstał, przed kilkoma miesiącami. Prace idą na tyle sprawnie, że można zakładać, iż do końca lipca tego roku powstanie wniosek legislacyjny w tej sprawie.

Taki właśnie termin wyznaczyła Komisja Europejska Parlamentowi Europejskiemu.

PE chce, aby Komisja przyjęła do lipca 2020 roku akt delegowany lub - jeśli to konieczne - przedstawiła wniosek legislacyjny w tej samej sprawie, nie przekraczając powyższej daty – informuje PAP.

Europarlament oczekuje także, że KE podejmie działania zapewniające interoperacyjność różnych bezprzewodowych ładowarek z różnymi urządzeniami przenośnymi i rozważy inicjatywy legislacyjne mające na celu zwiększenie ilości kabli i ładowarek poddawanych recyklingowi w państwach członkowskich UE.

Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Szacuje się, że na całym świecie wytwarza się około 50 milionów ton e-odpadów rocznie, średnio ponad 6 kg na osobę. Całkowita ilość wytwarzanych odpadów w Europie w 2016 roku wyniosła 12,3 mln ton, co odpowiada średnio 16,6 kg na mieszkańca.

dgww36r

- Jeżeli suwerenność cyfrowa naprawdę coś znaczy dla nowej Komisji Europejskiej, oczekujemy propozycji ustanowienia standardu wspólnej ładowarki - bezprzewodowej lub nie - w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ta ładowarka jest bardzo mała, ale sprawa jest duża i bardzo ważna dla środowiska i dla obywateli Europy – powiedziała Róża Thun, która jest bardzo zaangażowana w sprawę i negocjowała wspólną rezolucję PE w imieniu grupy EPL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgww36r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgww36r