Jest szansa na pół miliona nowych miejsc pracy!
Unijny budżet UE na lata 2013-2020 pomoże stworzyć nowe miejsca pracy
Unijny budżet UE na lata 2013-2020 pomoże stworzyć nowe miejsca pracy, pod warunkiem inwestowania w zieloną gospodarkę - uważa organizacja WWF. Według niej, przekazanie ok. 15 proc. z budżetu unijnych funduszy na zielone inwestycje da ponad pół miliona nowych miejsc pracy.
Organizacja ekologiczna WWF powołuje się na raport "Ewaluacja potencjału zielonych miejsc pracy w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych", który został przygotowany na zlecenie organizacji pozarządowych, w tym WWF.
Według raportu "przeznaczenie 14,28 procent budżetu UE na zielone inwestycje przewidziane w ramach Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 roku, przyniosłoby ponad 516 tysięcy nowych miejsc pracy".
Jak zaznaczyła organizacja, "zazielenienie budżetu UE jest szansą dla Europy, w trudnym czasie kryzysu, który ma wpływ na stan finansów Wspólnoty".
"Co roku obywatele UE wpłacają do jej budżetu 129 miliardów euro" - podkreśliła Karolina Tymorek z WWF Polska. Jej zdaniem przykładem pozycji w budżecie, która wymaga szczególnej reformy, jest Wspólna Polityka Rolna. "W obecnym kształcie pochłania ona aż 41 proc. całego budżetu. Musimy wykorzystać środki jak najbardziej efektywnie. Dlatego WWF proponuje, aby subsydia dla rolnictwa uwzględniały wsparcie działań środowiskowych, które stworzą miejsca pracy" - dodała Tymorek w oświadczeniu.
Jej zdaniem "fundusze na rozwój obszarów wiejskich powinny zostać zwiększone do 50 proc. całego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej" z zastrzeżeniem, że połowa tych środków powinna być przeznaczana na działania środowiskowe, m.in. sieć Natura 2000 i ekologiczne rolnictwo.
WWF podkreśliła, że nowy unijny budżet powinien być zrównoważony i gwarantować ekologicznym sektorom istotne wsparcie. "Oprócz rolnictwa, kluczowe będą budżetowe propozycje w zakresie zrównoważonej infrastruktury transportowej oraz energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej, od których zależy uniezależnienie unijnej gospodarki od importu paliw oraz realizacja celów polityki klimatycznej" - uważa organizacja.
Raz w tygodniu żywność ekologiczną kupuje 8 proc. Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). W jej ocenie przetwórstwo żywności ekologicznej stopniowo jednak zyskuje na znaczeniu, bo w 2004 r. w Polsce było 55 takich zakładów, a w roku 2011 już 267.
- Udział żywności ekologicznej w ogólnej sprzedaży żywności w Polsce jest poniżej 1 proc. Tak samo jak w Hiszpanii, Grecji i Portugalii - powiedziała podczas konferencji w Warszawie dr Sylwia Żakowska-Biemans z SGGW.
Wskazała, że głównymi przyczynami, dla których konsumenci nie kupują żywności ekologicznej są: brak informacji o miejscach sprzedaży, dostępności, wyższa cena oraz brak umiejętności odróżnienia żywności ekologicznej od innej - co wynika z danych Komisji Europejskiej.
W jej ocenie przetwórstwo żywności ekologicznej stopniowo jednak zyskuje na znaczeniu, bo w 2004 r. w Polsce było 55 takich zakładów, a w roku 2011 już 267.
- W latach 2004-2011 sześciokrotnie wzrosła w Polsce liczba gospodarstw ekologicznych oraz powierzchnia wykorzystywanych przez nie użytków rolnych - poinformował w tym tygodniu dr Krzysztof Jończyk z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, koordynator projektu Dolina Ekologicznej Żywności. Poinformował, że stworzono klaster, strukturę wspierającą działalność producentów oraz przetwórców ekologicznej żywności.
Inicjatorzy utworzenia klastra Dolina Ekologicznej Żywności, zrzeszającego 19 firm z pięciu wschodnich województw otrzymali 2,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.
Jończyk dodał, że w pięciu wschodnich województwach znajduje się 46 proc. z 23,4 tys. wszystkich gospodarstw ekologicznych w Polsce oraz 23 proc. spośród 293 zakładów przetwórstwa ekologicznego. Klastry to forma współpracy między przedsiębiorstwami, podmiotami naukowo-badawczymi oraz władzami publicznymi. Według informacji resortu gospodarki obecnie w Polsce jest zarejestrowanych około 200 klastrów, ale aktywnych 50-60.
MA