Trwa ładowanie...
d4hesa9

Jest szansa na rychłe podpisane kontraktu gazowego z Rosją - Tusk

1.09. Warszawa (PAP) - Jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu gazowego między Polską a Rosją - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej...

Share
d4hesa9

1.09. Warszawa (PAP) - Jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu gazowego między Polską a Rosją - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem.

Premier poinformował, że rozmawiał z szefem rosyjskiego rządu m.in. o czekającym na sfinalizowanie kontrakcie gazowym między Polską i Rosją. Wyjaśnił, że rozmowy powinny zakończyć się jak najszybciej, czyli późną jesienią, a firmy powinny usunąć "kwestie techniczne", które stoją na przeszkodzie podpisania kontraktu.

Chodzi o kontrakt na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu do Polski. Konieczność uzupełnienia dostaw wynika z wygaśnięcia z końcem tego roku kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 r. 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Już od początku roku RUE nie realizowało dostaw do Polski; spółka została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy miliard m sześc. gazu w tym roku; wciąż jednak nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku. (PAP)

jzi/ bos/ par/ bk/ ana/

d4hesa9

Podziel się opinią

Share
d4hesa9
d4hesa9