Trwa ładowanie...
d3prj2x

Jest szansa, że dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB

Jest szansa, iż w przyszłym roku dług publiczny w relacji do PKB nie przekroczy 55 proc. - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wiele będzie jednak zależało od wzrostu PKB i sytuacji w światowej gospodarce - dodaje.

d3prj2x
d3prj2x

Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek, w przyszłym roku wzrost PKB może być nawet wyższy, niż założone 3,5 proc. w projekcie budżetu na 2011 r. - Może nawet 3,7 - 3,8 proc. Dużo będzie też zależało od ewentualnych zawirowań zewnętrznych. Wydaje się, że jednak ich nie będzie. A wyższy wzrost gospodarczy to wyższe wpływy do budżetu i szansa na to, że dług publiczny w relacji do PKB nie przekroczy 55 proc. - zaznaczyła.

W poniedziałek resort finansów opublikował na swoich stronach projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z dokumentem, jeśli w 2011 r. dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., w 2012 r. podstawowa stawka VAT wzrośnie o 1 pkt proc., a w 2013 o kolejny 1 pkt proc.

Projekt przewiduje też zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nimi, w sytuacji, gdy dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., przez trzy kolejne lata podatnicy nie będą mogli korzystać z 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu, ulgi internetowej oraz ulgi prorodzinnej. O 70 proc. może się też zmniejszyć dotacja z budżetu na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Zdaniem Krzysztoszek, problem planowanej podwyżki VAT w 2011 r. i ewentualnej w 2012 r. i 2013 r., nie jest tylko problemem wzrostu cen. - Zmianie podatku VAT powinny towarzyszyć zmiany w wielu ustawach, dotyczących między innymi fakturowania. One będą się przedkładały na ogromne koszty, które będą ponosiły przedsiębiorstwa. Pytanie, czy rząd zdaje sobie z tego sprawę i czy jest w stanie przygotować wszystkie regulacje prawne, które pozwolą przedsiębiorstwom na zmniejszenie ryzyka. Koszty i tak będą musiały ponieść - powiedziała.

d3prj2x

Ekonomistki nie cieszą też ewentualna likwidacja 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu. - Natomiast rozumiem uwarunkowania i mówię - trudno. W sytuacji problemów finansów publicznych, wszyscy musimy w tym jakoś partycypować - podkreśliła.

Resort finansów zastrzega w opublikowanym w poniedziałek projekcie, że w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2010-2013 nie przewiduje się sytuacji, w której poziom państwowego długu publicznego w relacji do PKB przekroczy 55 proc. "Co powinno oznaczać brak konieczności podwyższania stawek VAT po 2011 r. Dlatego też przepisy w tym zakresie można traktować jako wyłącznie warunkowe" - napisano.

d3prj2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3prj2x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj