Trwa ładowanie...
d16pahr

Jeszcze trochę, a KGHM przestanie zarabiać

Różnica między obecną ceną miedzi w złotych a całkowitym jednostkowym kosztem wydobycia wynosi obecnie 2,4 tys. zł. Przed rokiem było to 10,5 tys. zł. Zdaniem analityków, jeśli cena miedzi spadnie do 5 tys. USD/t, to KGHM nie będzie mieć zysku.

d16pahr
d16pahr

Cena tony miedzi obniżyła się wczoraj do 6155 USD

Cena miedzi spadła wczoraj nawet do 6,16 tys. USD, czyli do około 14,7 tys. zł za tonę. Biorąc pod uwagę rosnące koszty wydobycia w KGHM, oznacza to, że niebezpiecznie zbliża się moment, gdy spółka przestanie na nim zarabiać.

W II kwartale całkowity jednostkowy koszt produkcji, obejmujący m.in. koszty półfabrykatów, koszty energii i pracy, w Polskiej Miedzi wyniósł 12,3 tys. zł na tonę i był o 11 proc. wyższy niż przed rokiem. Obecnie brakuje przesłanek, aby zakładać, że w III i w IV kwartale koszty spadną. Dla porównania, w II kwartale zeszłego roku za tonę miedzi płacono średnio 21,3 tys. zł, a całkowity jednostkowy koszt produkcji KGHM sięgnął 11 tys. zł/t.

Widać więc, jak niewiele brakuje, aby cena miedzi zrównała się z wysokością kosztów KGHM, a tym samym zmniejszył się potencjalny zarobek Polskiej Miedzi.

d16pahr

Niebezpieczny poziom 5 tys. USD za tonę

Zdaniem analityków, próg rentowności wydobycia w KGHM to około 5 tys. USD/t, biorąc pod uwagę notowania dolara do złotego, a także właśnie koszty wydobycia. Zważywszy na wahania cen miedzi (jeszcze w połowie lipca tona kosztowała 8,2 tys. USD), taki poziom może być odnotowany nawet w tym roku. - _ Warto zauważyć, że inne metale przemysłowe, takie jak: cynk, ołów, nikiel, po osiągnięciu szczytów w zeszłym roku spadły od tego czasu o ponad 50 proc. Gdyby taka sytuacja nastąpiła na rynku miedzi, cena tego metalu osiągnęłaby 4,4 tys. USD/t _- zwraca uwagę Marcin Palenik, analityk DM Millennium, w raporcie z połowy września.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia ówczesny p.o. prezesa KGHM Ireneusz Reszczyński sugerował, że niebezpieczny poziom ceny miedzi dla KGHM to mniej niż 4 tys. USD za tonę.

Prezes tnie koszty...

Całkowity jednostkowy koszt produkcji w KGHM rośnie z kwartału na kwartał już od kilku lat. Poziom z II kwartału tego roku analitycy określili jako "przerażający". Według założeń budżetowych KGHM, które mogą się jeszcze zmienić decyzją rady nadzorczej 9 października, w całym 2008 roku wyniesie on 12,45 tys. zł. Jak tłumaczy zarząd, koszt wzrasta m.in. dlatego, że złoża w Polsce są coraz uboższe, a dostęp do nich coraz trudniejszy. Niebagatelne znaczenie ma także wzrost kosztów energii i płac.

Zarząd KGHM, omawiając wyniki za II kwartał, przyznał, że nie patrzy optymistycznie na drugą połowę roku. Jednocześnie kierownictwo podejmuje działania, które mają przynieść oszczędności. Należą do nich inwestycje w technologie usprawniające prace górnicze, projekt integracji kopalń czy centralizacja zakupów.

d16pahr

...i nadstawia karku

Te działania nie podobają się jednak związkom zawodowym, które grożą strajkiem, jeśli zarząd nie da im podwyżek i nie zrezygnuje z łączenia oddziałów górniczych. Tymczasem, jak twierdzi KGHM, podwyżki kosztowałyby spółkę 150 mln zł. Kierownictwo nie zamierza spełnić żadnych żądań działaczy. W swojej determinacji prezes KGHM Mirosław Krutin ryzykuje utratę stanowiska. Na wniosek trzech członków rady nadzorczej z ramienia załogi: Józefa Czyczerskiego, Ryszarda Kurka i Leszka Hajdackiego, 9 października rada nadzorcza zagłosuje w sprawie odwołania prezesa. Gdyby za odwołaniem (oprócz trzech związkowców) głosowali także Marek Trawiński, szef rady nadzorczej, i Arkadiusz Kawecki, którzy mimo że reprezentują Skarb Państwa, rzekomo są z prezesem w konflikcie, prezes musiałby pożegnać się z fotelem.

Kurs ostro w dół

Na fali poprawy koniunktury giełdowej wczoraj kurs akcji KGHM podskoczył o 5 proc., do 52,45 zł. Tracił jednak we wtorek, kiedy warszawska giełda poszła w górę. Na początku września tego roku za papier Polskiej Miedzi płacono 73,6 zł, a rok temu ponad 140 zł. Większość analityków od połowy sierpnia obniża swoje wyceny KGHM. W najnowszej rekomendacji wydanej dla KGHM analitycy Citigroup wyceniają akcje spółki na 85 zł, czyli o 26 proc. niżej niż w swoim poprzednim raporcie. Eksperci zalecają jednocześnie kupno akcji miedziowego koncernu. Na początku września Citigroup także rekomendował kupno akcji KGHM przy cenie 115 zł. Na 50 zł wycenia je Deutsche Bank, wydając jednocześnie rekomendację "trzymaj".

Wyceny były zbyt optymistyczne

Przewidzenie cen miedzi i oszacowanie wartości KGHM to zadanie, które nastręcza sporych trudności nawet analitykom monitorującym spółkę. Wysokie wyceny akcji ich autorstwa z okresu od maja do lipca okazały się zbyt optymistyczne i wraz ze spadkiem kursu poszły w dół.

d16pahr

komentarze Marcin Sójka

analityk DM PKO BP

Koniec roku nie będzie dla KGHM najlepszy. Rzeczywiście, niebezpiecznie zbliża się moment, gdy działalność KGHM przestanie być zyskowna. Po I półroczu, gdy całkowity jednostkowy koszt produkcji wyniósł 11,6 tys. na tonę, a średnia cena miedzi wyniosła 8,1 tys. USD/t (18,47 tys. zł/t), zakładaliśmy, że niebezpiecznym poziomem będzie cena 4,5 tys. USD za tonę. Jeśli jednak jednostkowe koszty produkcji są czy będą jeszcze wyższe niż w II kwartale, gdy sięgnęły 12,3 tys. zł za tonę, to trzeba będzie całkowicie zrewidować podejście analityczne do KGHM. Sytuację Polskiej Miedzi może ratować jeszcze ewentualnie osłabiający się złoty.

Marcin Gątarz analityk Unicredit CA IB

We wrześniu cena miedzi wyrażona w złotym spadła o 10,2 proc. To niekorzystna informacja dla KGHM, zwłaszcza że koszty jednostkowe produkcji są w małym stopniu związane z cenami miedzi na rynkach światowych. Próg rentowności produkcji, według naszych szacunków, znajduje się na poziomie około 4,5 tys. USD/tonę, czyli niespełna 11 tys. zł. Obecnie krzywa futures implikuje utrzymanie się ceny miedzi w przedziale 6,3 tys.-6,4 tys. USD/tonę w IV kwartale i w 2009 r., czyli na poziomach wciąż zapewniających spółce godziwe zyski. Gros kosztów w Polskiej Miedzi stanowią wynagrodzenia. Spełnienie obecnych oczekiwań związkowców oznaczałoby dalszy wzrost kosztów w spółce, a co za tym idzie, spadek rentowności.

Agnieszka Barteczko

Tekst z kolumny nr 3 Gazety Giełdy Parkiet

d16pahr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16pahr