Trwa ładowanie...
euro
29-04-2010 17:11

Jutro dane o PKB USA w I kw.

Kurs EUR/USD po porannym wzroście skonsolidował się w pobliżu wczorajszych szczytów usytuowanych na 1,3260, a następnie powrócił w okolice 1,3200.

Jutro dane o PKB USA w I kw.Źródło: TMS Brokers
d3dbax6
d3dbax6

Na umiarkowaną zwyżkę pozwoliło niewielkie zmniejszenie się obaw o kondycję mniej rozwiniętych państw strefy euro. Silniejszy i trwalszy spadek negatywnej presji związanej z tymi obawami przyniesie jednak dopiero udzielenie Grecji pomocy. Z ostatnich oficjalnych informacji wynika, że takiego kroku należy spodziewać się w najbliższych dniach. Wciąż nie jest znana dokładna data, ani też duża część szczegółów pakietu pomocowego. Szczegóły te jednak nie powinny rozczarować uczestników rynku.

Jutro kwestia Grecji i innych mniej rozwiniętych państw strefy euro może chwilowo zejść na drugi plan. Na rynek napłyną bowiem wstępne dane o PKB Stanów Zjednoczonych w I kw. Prognozy zakładają, że zannulizowany odczyt wyniesie 3,4%, co w tradycyjnym ujęciu kwartalnym daje wynik na poziomie ok. 0,8%. Byłby to wzrost słabszy od tego odnotowanego w IV kw. lecz w dalszym ciągu stosunkowo wysoki. By jednak publikacja tych danych przyniosła umocnienie dolara, niezbędny wydaje się odczyt zdecydowanie wyższy od oczekiwań.

Dzisiaj zostały opublikowane indeksy nastrojów w strefie euro. Wskaźnik dotyczący sytuacji w gospodarce osiągnął wynik najwyższy od ponad dwóch lat. Wysoka ocena sytuacji gospodarczej panującej w strefie euro przez przedsiębiorców i konsumentów pozwala sądzić, iż w najbliższym czasie chętniej będą oni podejmować inwestycje, które mogą być motorem wzrostu europejskiej gospodarki w kolejnych kwartałach. Kurs EUR/PLN pod koniec dzisiejszej sesji europejskiej powrócił w pobliże poziomu z jej otwarcia, tj. 3,9100. Polska waluta obecnie konsoliduje się w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji związanej z problemami Grecji. Dzisiaj napłynęła pozytywna dla naszego rynku informacja o dużym zainteresowaniu akcjami PZU zarówno wśród inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych. W przypadku pierwszej grupy, zgodnie z przypuszczeniami nie będzie redukcji, natomiast w przypadku drugiej będzie ona stosunkowo duża, z uwagi na to, że zainteresowanie przewyższyło ponad 4-krotnie ofertę. Złoty nie zareagował zbyt silnie na
tę informację, inaczej niż warszawska giełda, która dzisiaj dość silnie wzrastała. Z uwagi na perspektywę kolejnych dużych prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, wspomniane doniesienia powinny stopniowo pozytywnie wpływać na notowania rodzimej waluty.
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6