Trwa ładowanie...
d3wvjf6

Kaczyński: Chcemy, by przy reformie emerytalnej decydował wiek, a nie staż pracy

Warszawa, 18.10.2016 (ISBnews) - Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stoi na stanowisku, że w projekcie zmian w systemie emerytalnym decydujący powinien być wiek, a nie staż pracy osoby odchodzącej na emeryturę, poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Share
d3wvjf6

"My stoimy na stanowisku, że wiek jest decydujący i wiemy, że są propozycje strony solidarnościowej, która chce, by staż pracy był brany pod uwagę. Finanse publiczne mają próg wytrzymałości i musimy to brać pod uwagę. Musicie sobie państwo zdawać sprawę, że tu jest pewne napięcie, że podejmujemy decyzje prospołeczne, ale one mają limit" - powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej.

W lipcu br. rząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podkreślano wówczas, jest on zbieżny z zadeklarowanym w expose premier Beaty Szydło powrotem do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego przed 1 stycznia 2013 r.

Według projektu prezydenckiego, wiek emerytalny powinien wynosić co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i co najmniej 65 lat w przypadku mężczyzn. Nowe propozycje przewidują także uchylenie przepisów dotyczących emerytury przejściowej.

Resort finansów zgłosił wcześniej propozycję, by powiązać obniżenie wieku emerytalnego ze stażem pracy w wysokości 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, ale została ona odrzucona już na etapie prac Komitetu Stałego Rady Ministrów.

(ISBnews)

d3wvjf6

Podziel się opinią

Share
d3wvjf6
d3wvjf6