Kamień węgielny w największej inwestycji w infrastrukturze: Elektrowni Opole

Opole, 03.11.2014 (ISBnews) - W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce po 1989 roku, czyli budowie dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW za 11,6 mld zł w Brzeziach pod Opolem, wzięła udział m.in. premier Ewa Kopacz.

"Elektrownia w Opolu jest największą inwestycją infrastrukturalną w Europie, a także największą w naszej historii. Najważniejsze zaś, że ok. 4000 osób znajdzie tu zatrudnienie, ponieważ wykonują je polskie firmy" - powiedziała Kopacz podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.

Premier dodała, że oprócz tego pracę i szanse na zyski będzie miało ok. 350 polskich dostawców. Istotne jest także to, że będą to bloki oparte o węgiel, a jednocześnie bardzo przyjazne dla środowiska.

"Obiecałam sukces na szczycie klimatycznym i słowa dotrzymałam. Inwestycja w Opolu jest kolejnym krokiem do unowocześniania polskiej energetyki" - podkreśliła Kopacz.

Premier zaznaczyła również, że także przy kolejnych inwestycja, nie tylko w energetykę, podstawowym kryterium będzie zastosowanie najnowszych technologii nawet, jeśli zwiększałoby to ich koszty.

"Podkreślam raz jeszcze, że jestem pewna, iż po 2019 r. ceny prądu w Polsce nie wzrosną" - zaakcentowała premier.

Budowa dwóch nowych bloków jest w Opolu jest także bardzo ważną sprawą dla Polskiej Grupy Energetycznej (PGE)
. Nie tylko w wymiarze bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale również dla samej przyszłości spółki.

"Inwestycja w Opolu jest zaplanowana na 40-letni okres funkcjonowania. Jednocześnie jej nowoczesność zapewnia nam darmowe certyfikaty do 2020 r., ale także na kolejne lata, nawet na 10 najbliższych lat" - wskazał prezes PGE Marek Woszczyk.

Dwa realizowane bloki - każdy o mocy brutto 900 MW - opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużyją ok. 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Jak podkreśla PGE, zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25% wyższej od obecnie stosowanych w polskiej energetyce oraz umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 25% na jednostkę wyprodukowanej energii.

W 2019 roku elektrownia, której budowę rozpoczęto 9 miesięcy temu, będzie jedną z najnowocześniejszych siłowni węglowych na świecie, wskazała także spółka.

Projekt o wartości ponad 11,6 mld zł brutto realizuje konsorcjum: Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa przy współudziale Alstom Power, będącym generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

"Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 ma zostać przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Obecnie konsorcjum wykonało blisko 10% prac i z powodzeniem realizuje zaplanowane 'kamienie milowe', czyli kolejne kluczowe etapy inwestycji" - czytamy w komunikacie PGE.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)