Kanclerz Niemiec sądzi, że uda się osiągnąć porozumienie ws. Grecji z udziałem banków (opis)
21.06. Warszawa (PAP) - Kanclerz Niemiec Angela Merkel sądzi, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji, w której wezmą udział banki, ale na zasadzie...
21.06. Warszawa (PAP) - Kanclerz Niemiec Angela Merkel sądzi, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji, w której wezmą udział banki, ale na zasadzie dobrowolności. Jej zdaniem stabilność europejskiej waluty jest w interesie nie tylko państwa członkowskich eurolandu, ale także sektora prywatnego.
"Po pierwsze łączy nas to, że chcemy silnego euro, nawet jeśli Polska nie jest w obszarze strefy euro, to zależy nam, także Polsce zależy, aby euro było stabilną walutą, aby taką walutą pozostało. Dlatego potrzebne są trzy komponenty, z jednej strony konkurencyjność Grecji musi zostać zwiększona, zadłużenie Grecji musi zostać zredukowane w terminie średniookresowym. Rząd grecki w parlamencie musi podjąć właściwe decyzje" - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji z premierem Polski Donaldem Tuskiem.
"Jesteśmy gotowi do solidarności, jeżeli greckie decyzje zapadną. Wierzymy w to, że takie obciążenia (pomocą finansową dla Grecji - PAP) nie mogą być nałożone tylko podatnikom. Banki, w formie dobrowolnego, własnego wkładu, muszą się włączyć. Toczą się rozmowy, jestem optymistyczna, że uda nam się osiągnąć pozytywne wyniki, ponieważ to jest w interesie banków i całej gospodarki, aby euro było stabilną walutą" - dodała.
Ministrowie finansów strefy euro zapowiedzieli w poniedziałek, że Grecja może liczyć na udzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej w wysokości 12 mld euro do połowy lipca, pod warunkiem uchwalenia przez grecki parlament ustaw o ograniczeniu wydatków, reformie systemu fiskalnego i wyprzedaży majątku państwowego.
Suma 12 mld euro, której Grecja potrzebuje aby wywiązać się z najpilniejszych zobowiązań i uniknąć krachu finansowego, jest kolejną transzą pakietu pomocy w wysokości 110 mld euro obiecaną Atenom w maju ub. r. przez kraje strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
W komunikacie opublikowanym po zakończeniu obrad w Luksemburgu, ministrowie podkreślili, że ustawy muszą być uchwalone przed ostateczną decyzją w sprawie pomocy oraz, że najpilniejszym zadaniem jest obecnie zredukowanie greckiego deficytu budżetowego.
Ministrowie zobowiązali się też opracować kolejny plan pomocy dla Grecji, w którym tym razem mają uczestniczyć również banki i prywatni inwestorzy. W komunikacie nie określono wysokości nowej pomocy ani bliższych szczegółów udziału sektora prywatnego. Zachęcono jednak prywatnych inwestorów i posiadaczy greckich obligacji skarbowych do "dobrowolnych deklaracji" pomocy. (PAP)
fdu/ bg/ osz/