Trwa ładowanie...

Kandydat na policjanta może być karany. Ale tylko za drobne przestępstwo

Zmiany wymagań wobec kandydatów do służby w policji, w tym rezygnacja z rygorystycznego wymogu niekaralności

Kandydat na policjanta może być karany. Ale tylko za drobne przestępstwoŹródło: nasygnale.pl / Konrad Żelazowski
d4b6imk
d4b6imk

Zmiany wymagań wobec kandydatów do służby w policji, w tym rezygnacja z rygorystycznego wymogu niekaralności za wykroczenia przewiduje nowelizacja ustawy o policji, którą w piątek uchwalił Sejm.

Za nowelizacją głosowało 414 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W nowych przepisach zaproponowano zmiany w artykule 25. ustawy - dotyczy on warunków, jakie musi spełnić osoba, która chce podjąć służbę w policji.
Obecnie jednym z warunków, jakie musi spełniać kandydat jest niekaralność rozumiana jako niekaralność zarówno za przestępstwo, jak i za wykroczenie. Zdarza się, że postępowanie kwalifikacyjne do służby jest przerywane, ponieważ kandydat został ukarany za popełnienie drobnego wykroczenia.

W nowelizacji zaproponowano, by jednym z warunków dla kandydata do służby było to, iż nie był on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Nowe przepisy precyzują, jakie etapy składają się na postępowanie kwalifikacyjne do służby, wymagane dokumenty, a także rodzaje testów, które kandydat musi zdać.

Nowelizacja ustawy, jeśli zostanie uchwalona, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. W polskiej policji służy około 100 tys. funkcjonariuszy.

d4b6imk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b6imk