Trwa ładowanie...
d2e3uzn
24-03-2015 11:35

Karpiński: nie ma potrzeby objęcia JSW rządowym programem dla górnictwa

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział we wtorek, że nie widzi potrzeby, by Jastrzębska Spółka Węglowa korzystała z rządowego programu naprawczego dla górnictwa. Jak wskazał, spółka realizuje własny program naprawczy uzgodniony między pracodawcą a pracownikami.

d2e3uzn
d2e3uzn

"Parametry, które są zapisane w programie naprawczym, stabilizują sytuację spółki w najbliższym okresie. Więc nie widzimy tutaj takich potrzeb" - odpowiedział Karpiński dziennikarzom, pytany, czy rządowy program dla górnictwa może objąć JSW.

Jak mówił, jest zadowolony z tego, że w JSW strona społeczna porozumiała się z zarządem. Ocenił, że to porozumienie wynikało z troski o przyszłość firmy, a wyraża się - jak podkreślił - w redukcji kosztów. Przypomniał, że oszczędności mają sięgnąć 500 mln zł.

"W kontekście tego, co się dzieje na rynku węgla, dyscyplina po stronie kosztów jest sprawą fundamentalną (...); na dziś spółka ma wychodzić na prostą po tym zawirowaniu strajkowym, przez realizację wewnętrznego programu naprawczego" - podsumował Karpiński.

Minister dodał, że we wtorek wiceszef MSP Wojciech Kowalczyk przebywa w Brukseli na rozmowach dotyczących aktywności rządu ws. pomocy dla górnictwa.

d2e3uzn

W lutym po 17-dniowym strajku strona związkowa i zarząd JSW porozumieli się co do programu naprawczego spółki. Ma on wygenerować co najmniej 400 mln zł oszczędności i przewiduje m.in. powiązanie wypłaty 14. pensji z wynikiem finansowym spółki.

Na początku lutego w życie weszła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która m.in. stwarza możliwość przekazywania poszczególnych kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgodnie z wypracowanym po związkowych protestach styczniowym porozumieniem rządu ze związkami Kompanii Węglowej, do Nowej KW ma trafić 11 kopalń, a do SRK - cztery.

Karpiński mówił także o planach dotyczących konsolidacji sektora energetycznego. "Jesteśmy w trakcie, jak wielokrotnie mówiłem, analiz, które mówią wyraźnie, że budowanie championów narodowych jest w interesie polskiej gospodarki" - wskazał. Jak tłumaczył, interes polskiej gospodarki wiąże się zarówno z interesem konsumenta detalicznego, jak i cen energii dla firm.

Mówił, że warunkiem brzegowym dla MSP jest z jednej strony interes gospodarki, a z drugiej podniesienie możliwości realizacji inwestycji w sektorze energetycznym poprzez obniżenie kosztów kapitału i lepsze możliwości akwizycji. "Analizy mają doprowadzić do odpowiedzi, na ile (te cele-PAP) są w zasięgu i jaka koncepcja nam to zagwarantuje" - mówił i powtórzył, że gdy koncepcja konsolidacji będzie gotowa, to MSP o tym poinformuje.

d2e3uzn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e3uzn