Trwa ładowanie...
karty
16-07-2008 07:38

Karty zastrzeżesz pod jednym numerem

Tuż przed wakacjami zaczął działać pierwszy w Polsce numer, pod którym można zablokować wszystkie skradzione lub zagubione karty - 9584. Skorzystało z niego już kilka tysięcy osób.

Karty zastrzeżesz pod jednym numeremŹródło: Jupiterimages
d3j1jrf
d3j1jrf

W letnie podróże coraz częściej zamiast gotówki zabieramy ze sobą kilka debetowych czy kredytowych kart różnych banków. Problem zaczyna się, kiedy portfel zostanie skradziony, bo numery alarmowe, pod którymi blokuje się karty, są… na kartach. Nawet z pomocą internetu ustalenie numerów, pod którymi banki blokują karty, zajmuje cenny czas, który złodziej może wykorzystać na wypłacenie dużych sum w bankomatach.

Całodobowy numer telefonu 9584, pod którym można zablokować karty wszystkich banków, otworzyła gdańska firma AllCards. Z numerem 9584 można łączyć się z komórek oraz telefonów stacjonarnych z całego świata. _ Z Polski połączenie kosztuje tyle, co lokalne, natomiast z zagranicy to zależny od operatora koszt połączenia do Polski _ - mówi prezes AllCards Grzegorz Głowacki.

d3j1jrf

Zasada funkcjonowania linii jest prosta - działa tak jak numer alarmowy 112. Osoba zgłaszająca podaje tylko rodzaj karty i nazwę wystawcy, bez żadnych danych osobowych. Konsultant centrum podaje dzwoniącemu numer właściwego banku lub bezpośrednio łączy z numerem banku, pod którym pracownik tej instytucji identyfikuje rozmówcę serią standardowych pytań i blokuje zaginioną kartę.

Banki zgodnie z prawem zwracają kwotę ponad 150 euro tylko w wypadku, jeśli klient udowodni, że zachował należytą staranność, czyli nie ujawnił numeru PIN. Jeśli był on zapisany na karteczce w portfelu, bank nie zwróci żadnych pieniędzy. Nie pomoże nawet ubezpieczenie kart na wypadek kradzieży. Z numeru mogą korzystać także cudzoziemcy i posiadacze kart zagranicznych banków. _ Kiedy dzwoni osoba, której skradziono kartę zagranicznego banku, łączymy ją z centrum obsługi Mastercard lub Visa _ - dodaje Głowacki.

Centrum Kart Kredytowych 9584 obsługuje także posiadaczy kart partnerskich wystawianych przez sieci handlowe czy koncerny paliwowe. _ Kontaktuje się z nami wiele osób, którym zaginęły karty na przykład wystawione przez sieć Ikea. Ludzie często nie wiedzą, który bank jest wystawcą takiej karty. My posiadamy taką wiedzę i kontaktujemy te osoby z konkretnym bankiem, który wystawił kartę partnerską _ - mówi prezes Głowacki. Z usług Centrum Kart Kredytowych 9584 po kilku tygodniach działalności skorzystały ponad dwa tysiące klientów, którym zaginęły karty płatnicze lub im je skradziono. Firma uruchomiła własną stronę informacyjną- www.9584.pl, dzięki której posiadacze kart mogą uzyskać więcej informacji.

Bartosz Biskupski
POLSKA Gazeta Krakowska

d3j1jrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1jrf