Trwa ładowanie...

Kasa jest niepotrzebna, jeśli płaci instytucja

Od 1 maja lekarze i prawnicy nie są już zwolnieni z obowiązku wydawania paragonów. Ale kasę musi kupić tylko ten, kto świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Share
Kasa jest niepotrzebna, jeśli płaci instytucjaŹródło: Jupiterimages
d104j3i

Jeśli więc np. adwokat obsługuje tylko firmy, to nowy obowiązek w ogóle go nie dotyczy.

Gdy płacą sąd i NFZ

Co ma jednak zrobić, jeśli wpadnie mu tzw. urzędówka? Tą kwestią zajęła się Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr ILPP2/443-449/11-4/SJ). Jej zdaniem usług obrony prawnej z urzędu nie trzeba ewidencjonować w kasie. Wykonywane są bowiem na zlecenie sądu. Korzystające z pomocy prawnej osoby fizyczne nie uczestniczą w procesie rozliczenia świadczenia.

Podobnie będzie w sytuacji lekarzy rozliczających się z Narodowym Funduszem Zdrowia (interpretacja IS w Warszawie, nr IPPP2/443-560/11-4/KOM). Wykonują oni usługi zdrowotne na podstawie zawartej z funduszem umowy. On je też w całości finansuje. W związku z tym – zdaniem izby – to fundusz jest nabywcą usługi. Medycy nie muszą więc rejestrować obrotu w kasie. Istotne jest bowiem to, kto nabywa daną usługę, a nie to, kto ją faktycznie odbiera.

d104j3i

Jeśli oprócz usług realizowanych na podstawie kontraktu z NFZ są wykonywane inne świadczenia zdrowotne na rzecz osób fizycznych, powinny być ewidencjonowane w kasie (interpretacja IS w Poznaniu, nr ILPP1/443-435/11-2/AW).

Wykonanie usługi medycznej czy udzielenie porady osobie fizycznej nie oznacza, że od razu trzeba pędzić do sklepu po kasę. Wystawiać paragonów nie muszą osoby, u których obrót detaliczny nie przekroczył w poprzednim roku 40 tys. zł. Dla nowych podatników kwota zwolnienia wynosi 20 tys. zł.

Prawnicy i lekarze mogą również skorzystać z innych zwolnień. Jest tak np., gdy wszystkie usługi są dokumentowane fakturą, ich liczba w poprzednim roku nie przekroczyła 50, a klientów było mniej niż 20 (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPP2/443-468/11-3/MR).

Obowiązku instalowania kas uniknie się też wówczas, gdy wszystkie płatności są regulowane bezgotówkowo. Potwierdziła to IS w Poznaniu (nr ILP-P2/443-775/11-2/AK). Każdy przelew musi być jednak dokładnie opisany.

d104j3i

Rachunek nie wystarczy

Kasy nie mogą natomiast być zastąpione systemem wystawiającym rachunki. Przekonał się o tym niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Ma on system komputerowy generujący rachunki dla pacjentów. Lekarze uważają, że dublowanie dokumentów jest niepotrzebne. Warszawska IS (nr IPPP2/443-669/ 11-6/JO) nie ma jednak wątpliwości – podatnik nie może zrezygnować z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej obrotów uzyskanych z tytułu sprzedaży usług medycznych dla osób fizycznych. Nie ma znaczenia, że cały obrót dokumentowany jest rachunkami.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

d104j3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d104j3i