Trwa ładowanie...

"Katoliku nie rób zakupów w niedzielę!"

„Chcemy prosić katolików, żeby w niedzielę nie szli na zakupy do hipermarketów, bo to zmusza innych ludzi do pracy”

"Katoliku nie rób zakupów w niedzielę!"
d3civ8d
d3civ8d

- Sobota i niedziela to dla dużych marketów dni, w których rośnie sprzedaż. Polacy często właśnie w weekend robią zakupy na cały tydzień. Ta propozycja jest zwyczajnie nieopłacalna i dla firm, i dla klientów – mówi Tomasz Lipiński, kierownik sali w jednym z supermarketów w Warszawie.

Nie chcesz, nie musisz kupować w niedzielę

- Poza tym jeśli ktoś nie chce robić zakupów w niedzielę, to przecież nie musi. Katolicy mogą robić zakupy w inne dni. Zakaz zaś obowiązywałby i katolików i niekatolików. W biznesie najbardziej przeszkadzają tego typu zakazy – dodaje.

Innego zdania jest Rafał, magazynier, który od 4 lat pracuje w tym właśnie supermarkecie.

- To niesprawiedliwe, że musimy pracować w niedzielę, gdy inni mogą tego dnia odpoczywać. Chciałbym co tydzień spędzać ten dzień z rodziną. Ale niestety tak nie jest, mamy dyżury i przynajmniej dwa razy w miesiącu pracuję do południa – przyznaje Rafał, nie podajemy nazwiska na jego prośbę.

d3civ8d

Najpierw godna płaca

Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli powstał w Legnicy. Popierają go duchowni i związkowcy. Oraz pracownicy supermarketów. Ruch został już oficjalne wsparty przez ordynariusza diecezji legnickiej Stefana Cichego, a także przewodniczącego regionalnej NSZZ „Solidarność” Bogdana Orłowskiego. Przedstawiciele ruchu już planują kampanię, chcą razem z księżmi namawiać do świętowania niedzieli. Ksiądz dr Bogusław Wolański, pomysłodawca ruchu przekonuje, że kampania ma promować wartości prorodzinne. Ruch chce też znaleźć sprzymierzeńców w Sejmie. Ale niektórzy twierdzą, że nie wszyscy pracownicy chcą wolnych niedziel.

- Dla niektórych to okazja do wyższego zarobku. Wielu pracowników specjalnie bierze dyżury w niedziele i to kilka razy pod rząd, by zarobić chociaż o 100 zł więcej. Wydaje mi się, że sam zakaz to za mało. Żeby pracować godnie najpierw trzeba zarabiać godnie – uważa Tomasz Bodnar, doradca personalny, rekrutuje sprzedawców i pracowników supermarketów.

Propozycja zakazu handlu w niedzielę nie jest nowa. Po raz pierwszy taką ustawę chciał przyjąć rząd AWS w 2001 roku, jednak ustawę zawetował ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Za rządów PiS wprowadzono zakaz handlu w wybrane święta.

toy/agka

d3civ8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3civ8d